Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu: Enflasyonda baz etkisi dışında da düşüş olacak

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu: Enflasyonda baz etkisi dışında da düşüş olacak

Kavcıoğlu, kalıcı fiyat istikrarının sağlanacağını belirtti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, enflasyonda baz etkisi dışında da düşüş olacağını söyledi.

Şahap Kavcıoğlu, katıldığı bir zirvede açıklamalar yaptı. Enflasyonla ilgili konuşan Kavcıoğlu, "Zor bir süreç geçirdik lakin geldiğimiz nokta itibarıyla enflasyonu yükselten tüm sebepler geride kaldı diye düşünüyorum. Aldığımız tedbirlerle, uyguladığımız politikalarla dengeyi koruyarak gittiğimiz sürece enflasyonun baz etkisi dışında da geriye geleceğini öngörüyoruz" dedi.

Kavcıoğlu, enflasyon mesajında kalıcı bir fiyat istikrarının sağlanacağını aktararak "Bu ay kısmi gerileme oldu, aralık ve ocakta da baz etkisiyle önemli bir gerileme bekliyoruz, öngörüyoruz. Kasım enflasyonuna baktığımızda enerji, ulaşım, temel mal ve hizmetlerde önemli bir düşüşün olduğunu görüyoruz. Gıda da önemli bir aşağı doğru geliş söz konusu" değerlendirmesini yaptı.

"KKM'nin yükü yok"

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu, "Makroihtiyati tedbirler ihtiyaç halinde uygulanacak" ifadelerini kullandı. Kavcıoğlu, makro ihtiyati tedbirlerin uluslararası kuruluşların gündeminde olduğunu ve uygulanan politikalardan sonuç alındığını söyledi.

Kavcıoğlu, asgari ücret artışının enflasyonu "çok yüksek bazda" etkilemeyeceğini söyledi. Şahap Kavcıoğlu, Kur Korumalı Mevduat (KKM) için "Merkez Bankası'na yükü yok" dedi.

 

 

 

Etiketler :