Merkez Bankası faizi sabit tuttu! DOLAR VE EURO DÜŞTÜ

Merkez Bankası faizi sabit tuttu! DOLAR VE EURO DÜŞTÜ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), faiz oranını yüzde 14'te sabit tuttu.

Para Politikası Kurulu toplantısı sonrası yapılan açıklamada, "Kurul, sürdürülebilir fiyat istikrarı ve finansal istikrarın tesisi için atılan adımlar ile birlikte, enflasyonda baz etkilerinin de ortadan kalkmasıyla dezenflasyonist sürecin başlayacağını öngörmektedir" denildi.

TCMB, Para Politikası Kurulu yılın ilk toplantısında faiz değişikliğine gitmedi. Yüzde 14 olan politika faizi sabit bırakılırken karar sonrası güne 13,42 liradan başlayan dolar TL 13,35 lira seviyesine geriledi. Euro/TL ise 15,25 düzeyinden 15,15'in altında çekildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2022 yılının ilk faiz kararını açıkladı. Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 14 düzeyinde sabit tutulmasına karar verdi.

Son 1 haftadır 13,50 düzeyinde seyreden dolar/TL faiz kararı öncesinde bulunduğu 13,42'in hemen üzerinden hafif gerileyerek 13,35 oldu. Euro/TL ise 15,25 düzeyinden 15,15'e düştü.

TCMB Para Politikası Kurulu (PPK açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Alınmış olan kararların birikimli etkileri yakından takip edilmekte ve bu dönemde fiyat istikrarının sürdürülebilir bir zeminde yeniden şekillenmesi amacıyla TCMB'nin tüm politika araçlarında Türk lirasını öncelikleyen geniş kapsamlı bir politika çerçevesi gözden geçirme süreci yürütülmektedir.

 

TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikamesinin ve döviz rezervlerindeki artış eğiliminin sürmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylelikle, yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için uygun zemin oluşacaktır.

Önceki ve Sonraki Haberler
Ekonomi