Merkez Bankası firmaları arıyor iddiası: Döviz satın

Merkez Bankası firmaları arıyor iddiası: Döviz satın

Merkez Bankası‘nın firmaları arayarak ‘döviz satın’ talebinde bulunduğu iddia edildi. Bir firma talep sonrası 100 bin dolarlık satış yaptığını ifade etti.

Kur Korumalı Mevduat modelinin 20 Aralık’ta açıklamasından sonra ilk kez 16 bandının üzerine çıkan Dolar/ TL kurunu kontrol altına alabilmek için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın firmalara “döviz satın” ricasında bulunduğu öne sürüldü.

Birgün’den Havva Gümüşkaya’nın haberine göre Merkez Bankası’nın firmalardan döviz satmasını talep ettiği iddia edildi.

Hafta başında Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu adına başkan yardımcıları tarafından büyük firmalarla yapılan telefon görüşmesinde döviz satışlarının yapılması rica edildiği belirtiliyor. İddiaya göre TCMB yetkilileri tarafından aranılan firmaya bir iletişim numarası bırakılarak gerçekleştirilen döviz satışı miktarının firma adı ile birlikte bildirilmesi talep ediliyor.

100 BİN DOLARLIK SATIŞ GERÇEKLEŞTİRMİŞ

Döviz satışı “ricası” için aranan bir firma TCMB’den gelen telefonun ardından 100 bin dolarlık satış gerçekleştirildiğini açıkladı. Firma yetkilisi TCMB yetkilileri tarafından “Bilgi verirseniz memnun oluruz” denildiğini ifade etti. (BİRGÜN)

Önceki ve Sonraki Haberler
Ekonomi