Mersinli mimar, CHP mitingine katılım sayısını hesapladı: 'Gördüğüm en kalabalık miting'

Mersinli mimar, CHP mitingine katılım sayısını hesapladı: 'Gördüğüm en kalabalık miting'

CHP’nin Mersin’de düzenlediği mitinge kaç kişinin katıldığı gündemdeyken Mersinli Mimar Fehmi Tosun, metrekareye düşen kişi sayısını hesaplayarak tahminde bulundu.

CHP’nin “Milletin Sesi” adı altında Mersin’de yaptığı mitinge katılan kişi sayısı gündem oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı konuşma sırasında “Mersin’i bizim kadar dolduramadılar” derken CHP’li birçok isim ve mimar sayının oldukça fazla olduğunu söyledi. Mitinge katılımcı sayısı ile matematik kesinlikteki bir yorum da mimar Fehmi Tosun’dan geldi. Tosun, miting alanının imar paftası üzerinden hesaplama yaparak, “Metrekareye 3 kişi hesaplanırsa 108 bin, metrekareye 4 kişi hesaplanırsa 144 bin kişilik katılım oldu” dedi.

Mersinli Mimar Fehmi Tosun, Valiliğin 21 bin 500, CHP kaynaklarının ise 100 binin üstünde katılım sağlandığını ifade ettiği 4 Aralık Mersin mitingi için imar paftası üzerinden kalabalık hesabı yaptı. Miting alanının 36 bin metrekare olduğuna dikkat çeken Tosun, “Yaptığım hesap tamamen çıkardığım imar paftası üzerinde ilgili alanın ölçüsüne göre bulduğum rakamlardır” ifadelerini kullandı.

“BUGÜNE KADAR GÖRDÜĞÜM EN KALABALIK MİTİNG”

Mersin’de 1973’ten beri yapılan tüm mitinglere parti ayırımı yapmaksızın katıldığını belirten Mimar Fehmi Tosun, son yapılan CHP mitingine de giderek gözlemlerde bulunduğunu aktardı. Mimar Tosun,

“Miting alanı toplam 36.000 metrekaredir. Bu 36.000 bin metrekare alanın tamamının dolu olduğunu düşünüyorum. Eğer 1 metrekareye 3 kişi olarak bir hesap yapacak olursak katılım 108 bin olur. 1 metrekareyle 4 kişi hesaplarsak 144 bin rakamı çıkar. Ancak kenarlardaki kısımlarda boşluklarda, köprü ve ara yollarda bu alana yüzde 5 eklenecek olursa 1 metrekareye 3 kişi hesaplanırsa 120 bin, 1 metre kareye 4 kişi ise katılımı 155 bin hesaplanır” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika