Mert Fırat: Bu KHK'lar küsleri bile barıştırır

Mert Fırat: Bu KHK'lar küsleri bile barıştırır

Adalet Ağaoğlu’ndan Ahmet Arif’e, Filiz Akın’dan Barış Falay’a, Bahriye Üçok’tan Murathan Mungan’a kadar Türkiye edebiyat ve sanat dünyasının çok önemli isimlerinin mezun olduğu Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya...

Adalet Ağaoğlu’ndan Ahmet Arif’e, Filiz Akın’dan Barış Falay’a, Bahriye Üçok’tan Murathan Mungan’a kadar Türkiye edebiyat ve sanat dünyasının çok önemli isimlerinin mezun olduğu Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi AKP’nin yeni Kanun Hükmünde Kararname (KHK)’si ile büyük darbe aldı. Özellikle Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nden 3’ü profesör 5 akademisyen ihraç edilerek bölüm işlevsiz hale getirildi. İhraçların ardından bölümde 4 akademisyen kaldı. Bu ihraçlarla bölüm fiilen kapatıldı.

Fakülte mezunlarından oyuncu Mert Fırat yaşananları BirGün’e değerlendirdi. "Titrin, binanın ya da başka bir şeyin bizim için önemi yok. Bu hocalar hayatlarının en güzel zamanlarını, gençliklerini, ömürlerini buraya verdiler" diyen Mert Fırat "Onların emekleri böyle bir kararla gözardı edilemez, tarihten silinemez... Tarih bunları hep yazdı, bundan sonra da yazmaya devam edecek" ifadelerini kullandı.

'BİZİ YETİŞTİREN HOCALAR BUNLAR'

Mert Fırat "Hocalarımızdan biri olan ve bir önceki KHK ile ihraç edilen Süreyya Karacabey’i de görevden almışlardı. Bunlar bizleri yetiştiren hocalar. Ben de kendimi bu hocaların öğrencisi olmaktan dolayı çok şanslı hissediyorum. Bu fakülte başlı başına bir tarihtir. Yazarlık, oyunculuk, dramatoloji bölümlerini kuran bir fakülte" dedi.

'KHK KÜSLERİ BİLE BARIŞTIRIR'

"Bu kurumların kimlikleri zedelenemez, bozulamaz ve doğası değiştirilemez. Tarihten silinemez" diyen oyuncu, "Bu girişimlerle de zarar verilemez. Bu bizi daha çok bir arada tutar ve özgürleştirir. Hatta küsleri bile barıştırır. Hatta daha az görüşüyorduk, şimdi daha çok görüşürüz" şeklinde konuştu. Yaşanacak ders mahrumiyetlerinin sivil inisiyatifler alınarak çözülebilineceğine değinen Mert Fırat, "Hep diyorum; park, bahçe, sokak... Her yer bizim için eğitim alanı. İlla ki bir okul bahçesinde ya da okul binasında yapılması gerekmiyor. Bu bir yolculuktur. Yoldur..." dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem