Mert Fırat, şiddette uğrayan kadınlar için kamera karşısına geçti: ‘Çok mağdurum hakim bey’

Mert Fırat, Özgecan cinayeti sonrası açılan ve kadına yönelik şiddette iyi hal indiriminin son bulmasını isteyen kampanya için kamera karşısına geçti.

 

Mert Fırat, 'change.org' sitesinde  kadına yönelik şiddette iyi hal indiriminin son bulması için başlatılan kampanyaya kamera karşısına geçerek destek verdi. ''Kadına karşı işlenen suçlarda erkeklere verilen iyi hal indirimi kalksın!'' sloganıyla açılan imza kampanyasının açıklaması şöyle: 

''Bu kampanyayı, Özgecan Aslan'ın vahşice öldürüldüğü kara gün olan 11 Şubat 2015’ten sonra başlattık. Talebimiz, kadına karşı işlenen suçlarda erkeklere verilen iyi hal, ceza ve tahrik indirimlerinin kaldırılması. Kampanyaya verilen 1 milyonu aşkın imza sayesinde çok önemli adımlar atıldı. Yasa 2016 yılında TBMM’ye sunuldu ama teklif kabul görmedi.   

KRAVAT İNDİRİMLERİ

Üzülerek söylüyoruz ki, Özgecan Arslan’dan sonra yüzlerce kadın daha, erkek şiddeti nedeniyle hayatını kaybetti, kaybetmeye devam ediyor. Bugün hâlâ, eşini öldüren bir erkek sadece duruşmada kravat taktığı için indirim alabiliyor. Aynı şey bir kadın için geçerli değil. Bir kadına tecavüz eden erkek, kadın mini etek giydiği için tahrik indirimi alıyor. Biz bunun yanlış ve adaletsiz bir uygulama olduğunu anlatmak istiyoruz.Kadına karşı işlenen suçlarda erkeklere verilen iyi hal, ceza ve tahrik indirimleri kaldırılana kadar mücadelemize devam edeceğiz''

''Kadına karşı işlenen suçlarda erkeklere verilen iyi hal indirimi kalksın!'' demek için tıklayın