Merve Kavakçı'nın eski eşi AKP'yi bombaladı

Merve Kavakçı'nın eski eşi AKP'yi bombaladı

Son KHK ile ihraç edilen akademisyenlerden, Merve Kavakçı'nın eski eşi Prof. Dr. Cihangir İslam, Cumhurbaşkanlığı sistemi ile ilgili KRT Haber Müdürü Çağlar Cilara'nın programında çarpıcı sözler söyledi. İslam, "Yöneticilerin,...

Son KHK ile ihraç edilen akademisyenlerden, Merve Kavakçı'nın eski eşi Prof. Dr. Cihangir İslam, Cumhurbaşkanlığı sistemi ile ilgili KRT Haber Müdürü Çağlar Cilara'nın programında çarpıcı sözler söyledi. İslam, "Yöneticilerin, bir toplum üzerindeki hakimiyetini artırmak, dinin temel felsefesine ters düşen bir şeydir" diye konuştu.

Saadet Partisi, Has Parti ve Mazlum-Der'in kurucusu olan, eski milletvekillerinden Merve Kavakçı'nın eski eşi, Prof. Dr. Cihangir İslam, son çıkarılan kanun hükmünde kararname ile meslekten ihraç edildi. İslam, 90'lı yıllarda da Ankara Üniversitesi'nden üç kere atılmıştı.

KHK İLE ATILAN İNSANLAR İÇİN 'POSTMODERN TOPLAMA KAMPI' BENZETMESİ!

KHK ile meslekten ihraç edilenlerle ilgili, 'postmodern toplama kampı' benzetmesi yapan Prof. İslam, "Aşağı yukarı 100 bini aşkın KHK'dan atılan, ihraç edilen, pasaportları alınan, maaşları kesilen, şuanda gerçekten ailelerinin sefalet yaşadığını bildiğim bir güruh var. Ben bu topluluğa aslında postmodern toplama kampına alınmış bir topluluk diyorum. Başörtüsü yasakları ile ilgili ikna odalarına karşı bir akademisyen ruhların gaz odası diye tanımlamıştı. Mükemmel bir tespitti, sonuna kadar katılıyorum, bende buna bu postmodern bir toplama kampı diyorum. İnsanları bitirme, hiç etme, yok etme teşebbüsüdür" şeklinde konuştu.

"GÜCÜN KUTSALLIĞINA TESLİM OLDULAR!"

İktidarların hakikatle yola çıkıp zaman içinde güce, gücün kutsallığına teslim olabildiğini söyleyen İslam, "Bugün de bunun çarpık bir örneğini yaşıyoruz, çözüm hukuku tekrar işler hale sokmaktır" önerisinde bulundu.

"SÖZÜN ENGELLENMESİ PEYGAMBERLERİN DEĞİL, FİRAVUNLARIN POLİTİKASIDIR"

"Onlar sözü işitirler ve en güzeline uyarlar" ayetini hatırlatan Prof. İslam, bu ayetin ifade özgürlüğünü savunduğunu söyledi ve şöyle konuştu:

"Ben bunu müslümanlara hatırlatıyorum. 'Onlar sözü dinler ve güzeline uyarlar.' Nedir bunun anlamı? Bütün sözleri dinleyeceksiniz. Sözün söyletilmemesi Nebilerin, Peygamberlerin, bilgelerin politikası değildir, sözün engellenmesi Firavunların politikasıdır. Bu politika, baskıcı unsurların, tarih boyunca insanlara musallat olmuş despotların politikasıdır."

"BU ANAYASA OTORİTERLEŞMEYE DOĞRU GÖTÜRÜR"

Yöneticilerin, bir toplum üzerindeki hakimiyetini artırmanın, dinin temel felsefesine ters düştüğünü ifade eden İslam, "Din sivil bir şeydir. Din, resmi bir kurumsallaşma yönünde değil, insanlardan ve toplumlardan yana olan bir çağrıdır. Bu anayasanın bizi otoriterleşmeye doğru götüreceğini, hatta yarın öbür gün hukuk cambazlarının elinde totariterleşmeye yol açabileceğini düşünüyorum. Bu yetkileri bana versen korkarım kabul etmem" diye konuştu.

MAL BİRİKTİRME VE MİRAS KONUSUNDA DA ŞU ÇARPICI SÖZLER

"Biz, miras bırakmamış bir Peygamberin takipçileri olduğumuzu söylüyoruz ama insanlar zenginleştikçe daha çok itibar gösteriyorsunuz. Şu dünyayı tapusuz olarak ve mal biriktermeden terk edebilecek bir tane yiğit yok mu, hedef olarak niye bunu göstermiyorsunuz?"