Meta Instagram ve Facebook için harekete geçti

Meta Instagram ve Facebook için harekete geçti

Değişiklikler, Meta’nın TikTok ile rekabet etmeyi en önemli önceliklerinden biri haline getirmesinin etkisiyle geldi.

Mark Zuckerberg, zamanlarının çoğunu Meta’ya ait uygulamalar yerine TikTok‘ta giderek daha fazla harcayan genç kullanıcıları çekmenin şirketin “kuzey yıldızı” olduğunu söylüyor “ve bu Reels ürünlerimiz için Hikayeler kadar önemli olacak.”

Bu temaya uygun olarak Reels on Instagram, Hikayeler’de uzun süredir popüler olan anket, emoji ve test çıkartmaları da dahil olmak üzere, yıllar içinde Hikayelerle etkileşimi artırmaya yardımcı olan çeşitli özellikler alıyor.

Meta Instagram

Uygulama ayrıca, içerik oluşturuculara Instagram uygulamasında oluşturabilecekleri video türlerinde daha fazla esneklik sağlayacak yeni düzenleme araçları ekliyor. Özellikle, içerik oluşturucular kendi seslerini içe aktarabilecekler, böylece Film Rulolarındaki videolardan Reels’lerine ses ekleyebilecekler.

Meta Instagram

Meta Instagram ve Facebook için harekete geçti

Instagram ayrıca, diğer içerik oluşturucuların videolarında riffler oluşturmayı kolaylaştırmak için şablonlar ekliyor. Son olarak, uygulama Reels’lerin maksimum uzunluğunu 90 saniyeye çıkartıyor; bu, TikTok‘un yakın zamanda duyurduğu 10 dakikalık videoların yakınından bile geçmiyor, ama önceki 60 saniye sınırından önemli bir artış.

Meta Instagram

Meta, Reels’i Facebook‘ta da yeniliyor. Şirket, içerik oluşturucuların canlı ve diğer uzun biçimli videoların bölümlerini kolayca alıp bunları Reels’e dönüştürebilmeleri için video kırpma özellikleri de dahil olmak üzere masaüstü için ayrı düzenleme araçları ekliyor. Facebook ayrıca Reels’leri masaüstünden daha kolay yayınlamak ve düzenlemek için yeni zamanlama ve ses araçları alıyor.

Son olarak, Facebook, kullanıcıların yayınlarına çok daha fazla “önerilen” Reels göndermeye başlayacak. Reels’ler son aylarda yavaş yavaş Instagram akışını ele geçirmelerine benzer şekilde Facebook’ta  da daha sık görünecek. Şirket ayrıca Instagram içerik oluşturucularından Reels’lerini Facebook’ta da yayınlamaya başlamalarını isteyecek.

PlayStation VR2’ye Resident Evil Village ve Horizon gibi oyunlar geliyor

Önceki ve Sonraki Haberler
Teknoloji