Meteoroloji deprem bölgesi için uyardı: Kuvvetli yağış geliyor

Meteoroloji deprem bölgesi için uyardı: Kuvvetli yağış geliyor

Metetoroloji tarafınca açıklanan son verilere nazaran, zelzele bölgesinde cuma ve cumartesi günü yeniden güçlü yağış umut ediliyor. Bölgenin batısından itibaren tekrardan bir yağışın geleceği tahmin ediliyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Analiz ve Tahminler Şube Müdürü Şahin Şahbaz, zelzele bölgesinin yağış durumu ile aşırı yağışların niçin olduğu selden etkilenen Adıyaman ve Şanlıurfa'daki duruma ilişkin bilgi verdi.

Şahbaz, 6 Şubat'taki Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerde cuma ve cumartesi günü yeniden güçlü yağış beklendiğini belirtti.

Genel Müdürlük olarak bölgedeki yağışlara ilişkin bir gün ilkin turuncu kodla uyarıda bulunduklarını hatırlatan Şahbaz, akşam saatlerinden itibaren beklentileri doğrultusunda yağışların başladığını söylemiş oldu.

Şahbaz, bölgede metrekareye düşen yağış miktarlarına ilişkin şu şekilde bilgi verdi:

"14 Mart saat 12.00 ve 15 Mart 12.00 arasındaki 24 saatlik periyotta Adıyaman'da en yüksek yağış metrekareye 145,4 kilogramla Adıyaman'ın Çelikhan ilçesindeki Çat Barajı'ndaki istasyonumuz ölçmüş. Şanlıurfa'da ölçülen en yüksek yağış ise Karaköprü'de metrekareye 113,7 kilogram olarak kaydedilmiş. Kahramanmaraş'ta Nurhak'ta metrekareye 67,4 kilogram, Gaziantep'te Araban'da metrekareye 40,3 kilogram, Kilis'in Elbeyli ilçesinde metrekareye 22,5 kilogram, Hatay İskenderun'da metrekareye 29,6 kilogram, Adana'da metrekareye 24,6, Diyarbakır Çermik'te metrekareye 35,8 kilogram, Elazığ Sivrice Hazarbaba köyünde bir ölçüm istasyonumuz var orada metrekareye 86,1 kilogram, Osmaniye Düziçi ilçesinde metrekareye 17,4, Malatya'nın Doğanşehir'de ise metrekareye 175,9 kilogram ölçüldü."

'Kuvvetli olarak devam etmesini bekliyoruz'

Yağışların bölgenin bazı kesimlerinde mahalli güçlü devam ettiğini belirten Şahbaz, "Özellikle deprem bölgesinin batı kesimlerinde yağış oldukça azalmış durumda, doğusunda ve kuzeyinde yağışlar yerel kuvvetli devam ediyor. Yağışların gece saatlerine kadar da yerel kuvvetli olarak devam etmesini bekliyoruz. Gece yarısından sonra ise yağışların zayıflayarak aralıklı ve hafif sağanak şeklinde devam edeceğini tahmin ediyoruz" diye konuştu.

Şahbaz zelzele bölgesindeki gelecek haftanın yağış durumuna ilişkin şunları kaydetti:

"Bölgenin batısından itibaren tekrardan bir yağışın geleceğini tahmin ediyoruz. Cuma ve cumartesi günü güçlü yağışları göreceğiz. Elimizdeki verilere nazaran yağışlar cuma günü Adana civarında güçlü olacak. Gaziantep, Kilis, Kahramanmaraş ve Adıyaman'ın güneybatısında da yağışların güçlü olmasını, öteki yerlerde hafifçe sağanak şeklinde görülmesini bekliyoruz. Cumartesi günü ise zelzele bölgesinin tamamında güçlü yağış bekliyoruz."

Türkiye