Meteorolojiden çok sayıda şehre uyarı

Meteorolojiden çok sayıda şehre uyarı

Meteroloji Genel Müdürlüğü çok sayıda ilde şiddetli sağanak yağış uyarısı yaptı. Yapılan açıklamaya göre dün 20 dakikada şiddetli bir sel yaşayan Ankara’da bugün öğle saatlerinden itibaren kuvvetli olacağı tahmin...

Meteroloji Genel Müdürlüğü çok sayıda ilde şiddetli sağanak yağış uyarısı yaptı. Yapılan açıklamaya göre dün 20 dakikada şiddetli bir sel yaşayan Ankara’da bugün öğle saatlerinden itibaren kuvvetli olacağı tahmin edilen yeni bir sağanak ve gökgürültülü sağanak yağış bekleniyor.

Aynı şekilde İzmir’de de iç kesimleri başta olmak üzere il genelinde sabah saatlerinden itibaren beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanağın, akşam saatlerine kadar kuvvetli olması bekleniyor.

Sağanak ve gök gürültülü sağanağın Aydın genelinde, Balıkesir merkez ve güneyinde, Bursa merkez ve güneyinde, Manisa ile Uşak genelinde yarın sabah saatlerinden itibaren; Bilecik, Bolu, Çankırı, Çorum, Düzce, Eskişehir, Karabük, Kastamonu, Kırıkkale, Kütahya genelinde ise öğle saatlerinden itibaren kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

Vatandaşların ani sel, su baskını, yerel dolu yağışı, yıldırım ve yağış anında kuvvetli rüzgara karşı dikkatli ve tedbirli olması istendi.

Meteoroloji İstanbul'un güney ve doğu ilçelerinde beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların, akşam saatlerine kadar kuvvetli (10-30 kg/metrekare) olacağı, akşam saatlerinde zayıflayacağı, ancak gece saatlerinde etkisini artırarak tekrar kuvvetli (10-30 kg/metrekare) olması tahmin edildiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara (ani sel, su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar, vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.