Meteoroloji’den fırtına uyarısı!

Meteoroloji’den fırtına uyarısı!

Meteoroloji, Trakya Bölgesi için fırtına uyarısında bulundu. Diğer yandan Meteoroloji; Ege Bölgesi, Batı Akdeniz ve İç Anadolu’nun batısı ile Batı Karadeniz’in batı kesimlerinde de fırtınanın etkili olacağını belirtti.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli illeri için kuvvetli fırtına uyarısında bulundu. Konuya ilişkin yapılan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

*Rüzgârın 10 Aralık 2021 Cuma gününden itibaren Marmara’nın batısı ve güneyi, Ege Bölgesi, Batı Akdeniz, İç Anadolu’nun batısı ile Batı Karadeniz’in batı kesimlerinde güney yönlerden fırtına (50-70 km/s), yüksek kesimlerde hamleli kuvvetli fırtına (70-90 km/s), zaman zaman tam fırtına (90-100 km/s) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

*Fırtınanın 11 Aralık 2021 Cumartesi sabah saatlerinde etkisini azaltması, akşam saatlerinden sonra tekrar kuvvetlenmesi ve 12.12.2021 Pazar günü akşam saatlerine kadar etkili olması tahmin ediliyor.

TEDBİR ÇAĞRISI

*Çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi, toz savrulması, ulaşımda aksamalar ile soba ve baca gazı zehirlenmeleri gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Öte yandan Meteoroloji Genel Müdürlüğü; Ege Bölgesi, Batı Akdeniz, İç Anadolu’nun batısı ile Batı Karadeniz’in batı kesimlerinde fırtınanın etkili olacağı belirtilerek, olumsuzluklara karşı dikkatli olunması istendi.

BURSA VALİLİĞİ’NDEN AÇIKLAMA

Bursa Valiliği, vatandaşları fırtınaya karşı uyardı. Valilikten yapılan açıklamada, “Eskişehir Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezince yapılan son değerlendirmelere göre, bölgemizde rüzgârın güney yönünden (62-74 km/s) fırtına, yüksek kesimlerde hamleli olarak (75-88 km/s) kuvvetli fırtına ve yer yer (89-102 km/s) tam fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Çatı uçması, ağaç veya direklerin devrilmesi, ulaşımda aksamalar, toz savrulması, soba ve baca gazı zehirlenmeleri gibi olumsuz durumlara karşı tedbirli olunmalıdır” denildi.

Fırtınanın 10.12.2021 00:00 ve 12.12.2021 18:00 saatleri arasında etkisini göstermesi bekleniyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Ekoloji