#MeToo hareketinin öncülerindendi…Tecavüz davasını kazandı

#MeToo hareketinin öncülerindendi…Tecavüz davasını kazandı

Japonya'da #MeToo hareketinin simgesi olan gazeteci Shiori Ito ünlü bir haber sunucusuna açtığı tecavüz davasını kazandı.Japonya'da #MeToo hareketinin sembolü haline gelen gazeteci Shiori Ito ünlü bir haber sunucusuna açtığı...

Japonya'da #MeToo hareketinin simgesi olan gazeteci Shiori Ito ünlü bir haber sunucusuna açtığı tecavüz davasını kazandı.

Japonya'da #MeToo hareketinin sembolü haline gelen gazeteci Shiori Ito ünlü bir haber sunucusuna açtığı tecavüz davasını kazandı.

Japon mahkemesi çarşamba günü, sunucu Noriyuki Yamaguchi'nin Shiori Ito'ya verdiği zarardan dolayı 3,3 milyon yen (yaklaşık 180 bin TL) tazminat ödemesine karar verdi.

EuroNews'ten Burak Ortahamamcılar'ın haberine göre; Kararın açıklanmasından sonra "zafer" yazan bir tabela tutan 30 yaşındaki Shiori Ito, "Çok mutluyum" dedi.

JAPONYA'DA SİMGE HALİNE GELMİŞTİ

Ito'nun 2017 yılında açtığı tecavüz davasını savcılarının, delillerin bir ceza davası için yeterli düzeyde bulmaması üzerine Japon gazeteci tazminat davası açmıştı.

Shiori Ito, sunucu Noriyuki Yamaguchi'nin kendisini 2015 yılında bir iş teklifi için akşam yemeğine çağırdığını ve yemek sonrasında bilinçsizken tecavüze uğradığını iddia ediyordu.

Noriyuki Yamaguchi ise düzenlediği basın toplantısında tecavüz iddialarını reddetti ancak karara itiraz etmeyi düşünmediğini açıkladı. Yamaguchi de Ito'ya karşı 130 milyon yenlik bir karşı tazminat davası açmıştı.

Gazeteci Ito, cinsel suçların nadiren yargıya intikal ettiği Asya ülkesinde #MeToo hareketinin bir sembolü haline gelmişti.

Japon hükümetinin 2017 yılında yaptığı araştırmaya göre tacize uğrayan kadınların sadece yüzde 4'ü kanuni yollara başvuruyor.

Dünya