Metris Cezaevi’nde şüpheli ölüm: 45 gündür tek adım atılmadı

Metris Cezaevi’nde şüpheli ölüm:  45 gündür tek adım atılmadı

Dağ'ın başvurunun üzerinden yaklaşık 45 gün geçti ancak cezaevinde yürütülen idari soruşturma haricinde savcılık konu hakkında herhangi bir adım atmadı.

Dağ'ın başvurunun üzerinden yaklaşık 45 gün geçti ancak cezaevinde yürütülen idari soruşturma haricinde savcılık konu hakkında herhangi bir adım atmadı.

14 Haziran'da hayatını kaybeden İnan Karadal'ın ölümüyle tanık ifadeleri kopyala-yapıştır şeklinde düzenlendi. Şüpheli ölüme ilişkin avukatı Güray Dağ suç duyurusunda bulundu fakat savcılık henüz bir adım atmadı.

Independent Türkçe'den Can Bursalı'nın haberine göre; Metris 2 Nolu T Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan İnan Karadal, 14 Haziran tarihinde hayatını kaybetti. Karadal'ın ölüm sebebi ailesine 'kalp krizi' olarak bildirildi. Ancak kafatasındaki izler ve kaş bölgesindeki 5 santimetrelik yarık nedeniyle, ailesi Karadal'ın öldürülmüş olabileceğini savunuyor.

Cezaevine göre sayımda düştü, kafasını ranzaya çarptı

Cezaevinde olayla ilgili hazırlanan tutanağa göre Karadal, 14 Haziran Pazar günü sabah sayımı sırasında düştü ve kafasını ranzaya çarparak bayıldı. Önce revire oradan da hastaneye kaldırılan Karadal, birkaç saat sonra hayatını kaybetti.

Aileye 'kalp krizi' denildi

Olayın yaşandığı tarihte, Karadal'ın ailesi telefonla görüşme hakkı kapsamında aranmayı bekliyordu. Aile Karadal'dan telefon gelmeyince cezaevini aradı. Yönetim tarafından aileye Karadal'ın kalp krizi geçirdiği ve hastaneye kaldırıldığı bilgisi verildi. Ölü muayene tutanağında kalp krizi bulgusu yok Hastanede hayatını kaybeden Karadal için adli tıp doktoru tarafından hazırlanan ölü muayene tutanağında, sol kaşında 5 santimetrelik kesi olduğu belirtilirken, kalp kriziyle ilgili herhangi bir bulgudan bahsedilmedi.

İnfaz koruma memurları hakkında soruşturma

Karadal'ın ölümüyle ilgili, bulunduğu koğuş önünde nöbetçi olan iki infaz koruma memuru hakkında "Verilen emir ve görevlerin tam ve zamanında yapılmasında, görev mahallinde kurumlarca belirlenen usul ve esasların yerine getirilmesinde, görevle ilgili resmi belge, araç ve gereçlerin korunması, kullanılması ve bakımında kusurlu davranmak" fiillerini işledikleri gerekçesiyle cezaevi yönetimince soruşturma başlatıldı.

Tanıklardan kopyala-yapıştır ifade

Savunması alınan iki infaz koruma memurunun yanı sıra, Karadal'la aynı koğuşta kalan altı kişinin de tanık olarak ifadesine başvuruldu. Tanık ifadelerinde, Karadal'ın sayım için kalktığı sırada düştüğü belirtildi ancak altı tanığın hepsinin ifadesinin kopyala/yapıştır şeklinde düzenlenmiş olması dikkati çekti.

Revire götürülme anını kameralar kaydetti

Soruşturma dosyasına, Karadal'ın sedyeyle revire kaldırılma görüntüleri de girdi. Görüntülerde baygın şekilde yatan Karadal'ın üzerinde beyaz bir tişört bulunuyor. Kaşında oldukça büyük bir kesi bulunan Karadal'ın üzerindeki beyaz renkli tişörtte kan lekesi görülmemesi de dikkati çekici. Bu da Karadal'ın infaz koruma memurlarının revire götürmesinden önce öldürülmüş ve üzerinin değiştirilmiş olabileceği şüphesini doğuruyor.

Savcılık henüz adım atmadı

Karadal'ın ailesi, avukat Güray Dağ aracılığıyla ölümün şüpheli olduğunu belirterek Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Avukat Dağ, vefat eden müvekkilinin ölümüne kasten veya ihmal suretiyle sebebiyet vermiş olan kişilerin tespit edilerek cezalandırılmasını, cezaevinin müdürü ve görevlileri ile Karadal'la aynı koğuşta bulunan kişilerin şüpheli sıfatıyla ifadelerinin alınmasını talep etti. Dağ'ın başvurunun üzerinden yaklaşık 45 gün geçti ancak cezaevinde yürütülen idari soruşturma haricinde savcılık konu hakkında herhangi bir adım atmadı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika