Mevlüt Çavuşoğlu: "Dost Moğolistan'a Deprem Döneminde Gösterdikleri Dayanışma ve Destek İçin Teşekkür Ediyoruz"

Mevlüt Çavuşoğlu: "Dost Moğolistan'a Deprem Döneminde Gösterdikleri Dayanışma ve Destek İçin Teşekkür Ediyoruz"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Moğolistan Dışişleri Bakanı Batmunkh Battsetseg ile yapmış olduğu ortak basın toplantısında; “Dışişleri Bakanı düzeyinde 31 yıl sonrasında meydana gelen bir ziyaret. Dost Moğolistan’a zelzele döneminde gösterdikleri dayanışma ve destek için huzurlarınızda teşekkür ediyoruz. Moğolistan'dan gelen 37 kişilik arama kurtarma ekibi Hatay’da 8 vatandaşımızı enkazdan çıkardılar. Moğolistan çadır ihtiyacımızın karşılanması için bizlere destek oldular” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Moğolistan Dışişleri Bakanı Batmunkh Battsetseg ile yapmış olduğu ortak basın toplantısında; "Dışişleri Bakanı düzeyinde 31 yıl sonrasında meydana gelen bir ziyaret. Dost Moğolistan'a zelzele döneminde gösterdikleri dayanışma ve destek için huzurlarınızda teşekkür ediyoruz. Moğolistan'dan gelen 37 kişilik arama kurtarma ekibi Hatay'da 8 vatandaşımızı enkazdan çıkardılar. Moğolistan çadır ihtiyacımızın karşılanması için bizlere destek oldular" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Moğolistan Dışişleri Bakanı Batmunkh Battsetseg ile bugün Ankara'da bir araya geldi. İki ülke içinde imzalanan anlaşmalar için meydana getirilen törenin peşinden iki bakan, basın toplantısı düzenledi. Konuk bakana zelzele sonrası ziyareti için teşekkür eden Çavuşoğlu, şu şekilde konuştu:

ÇAVUŞOĞLU:  37 KİŞİLİK ARAMA KURTARMA EKİBİ HATAY'DA 8 VATANDAŞIMIZI ENKAZDAN ÇIKARDILAR

"Dışişleri Bakanı düzeyinde 31 yıl sonrasında meydana gelen bir ziyaret. Bugünkü görüşmelerimizde, bundan sonrasında daha sık karşılıklı ziyaretleri yapma ve daha sık bir araya gelme mevzusunda mutabık kaldık.

Dost Moğolistan'a zelzele döneminde gösterdikleri dayanışma ve destek için huzurlarınızda teşekkür ediyoruz. Değerli mevkidaşım, Büyükelçiliğimize giderek defteri bizzat imzalamışlardır. Moğolistan'dan gelen 37 kişilik arama kurtarma ekibi Hatay'da 8 vatandaşımızı enkazdan çıkardılar. Moğolistan çadır ihtiyacımızın karşılanması için bizlere destek oldular.

İkili ilişkilerimizi ele aldık. İkili ilişkilerimizi birçok alanda daha oldukça çalışıp geliştirmemiz gerekiyor. İkili tecim hacmimiz için hedef belirlemiştik. O vakit oldukça simgesel bir tecim hacmimiz vardı. 100 milyon dolar olarak belirledik. Ama geçen yıl 100 milyon doları aştık. Bizim en azca 500 milyon dolarlık hedef belirlememiz gerekiyor.

Gelecek yıl diplomatik ilişkilerimizin 55'inci yılını kutlayacağız. Aramızdaki anlaşmaları gözden geçirip güncellememiz gerekiyor.

İlişkilerimizi kapsamlı ortaklıktan stratejik ortaklığa çıkarma mevzusunda bir teklifte bulunduk. Moğolistan'ın yanıtını bekliyoruz.

Savuma endüstri iş birliğimizi geliştirme mevzusunda da adımlarımız var, görüşmelerimiz var. Bu alanda dost Moğolistan'a her türlü desteği vermeye hazırız. Moğolistan, Türkiye'nin oldukça başarıya ulaşmış olduğu, aslına bakarsak tüm dünya için model olduğu kamu hususi ortaklığı modelden istifade etmek istediklerini söylediler.

FETÖ mevzusunda verdikleri destek için teşekkür ediyoruz. Şu anda vatanlarında FETÖ mensubu kişilerin kalmadığını da kendileri söylediler. Ama daha ilkin de iş birliğimiz oldu, hatta bir ara bu iş birliğinden dolayı başkalarının da tesiri ile bazı anlaşmazlıklar oldu. Ama bu terör örgütü hepimiz için tehdittir, dost Moğolistan için de aynı şekilde tehdittir. Bazı okulları Almanya'dan paravan bir şirket devraldı. Dolayısıyla, FETÖ'ye karşı her vakit dikkat etmeleri mevzusunda dostane uyarılarımızı da yaptık."

BATTSETSEG:  TÜRK HALKIYLA GÖNÜL BİRLİĞİ İÇİNDEYİZ

Moğolistan Dışişleri Bakanı Battsetseg ise şöyle konuştu:

"31 yıl sonra bir araya gelmenin mutluluğunu yaşıyoruz. 1992'den sonra gerçekleşen ilk ziyaret niteliğini taşımaktadır.

Geçtiğimiz ay meydana gelen şiddetli deprem nedeniyle birçok kişinin yaşamını yitirmesi ve zarardan ötürü taziyelerimizi yenilemek isterim. Moğol halkı olarak Türk halkıyla gönül birliği içinde olduğumuzu belirtmek istiyoruz. Depremden dolayı yaşanan zorlukları kısa zamanda atlatacağınız konusunda inancım tamdır."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.