Mevlüt Çavuşoğlu’ndan AB ile işbirliği çağrısı

Mevlüt Çavuşoğlu’ndan AB ile işbirliği çağrısı

Avrupa Birliği(AB) Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve AB Bakanı Ömer Çelik bugün düzenlenen Türkiye-AB Yüksek Düzeyli Siyasi Diyalog Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu.Mevlüt...

Avrupa Birliği(AB) Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve AB Bakanı Ömer Çelik bugün düzenlenen Türkiye-AB Yüksek Düzeyli Siyasi Diyalog Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu.

Mevlüt Çavuşoğlu, Katar ile Körfez ülkeleri arasında yaşanan kriz hakkında açıklamarda bulundu. Çavuşoğlu, “Katar krizinin çözümü için uğraşıyoruz. Bölgesel konularda görüş birliğimiz mevcut. Bölgedeki sorunların aşılması için AB ile işbirliği güçlendirilmeli'' dedi.

''AB İLE YAKIN İŞBİRLİĞİMİZ VAR’
Bakan Çavuşoğlu, 15 Temmuz Darbe Girişimi konusunda AB ile yakın ilişkilerde bulunduklarını belirtti. Çavuşoğlu, “Hain darbe girişiminin içinde bulunan asker, polis, siyasetçi, gazeteci kim olursa olsun teröre destek verenlerin ayırt edilmesi gerekir. Bu konularda her türlü bilgiyi biz AB ile paylaşmaya hazırız. AB kurumları ile bu süreçte yakın işbirliğimiz var. AB'nin bizden istediklerini değerlendiriyoruz. Özellikle OHALsürecindeki tutuklamalarla ilgili değerlendirmeleri yapacağız. AB ile uyumlu çalışmak istiyoruz'' şeklinde konuştu.

GÖÇMEN SORUNU
Mevlüt Çavuşoğlu; göçmen anlaşması sonucunda, Yunanistan’a giden göçmen sayısının yüzde 99 azaldığını öne sürdü. Çavuşoğlu, “Bugün gerçekleşen toplantıda, AB'ye katılım müzakereleri, diyalog, Gümrük Birliği, vize, terörle mücadele, göç ve uluslararası konuları ele aldık, AB ile aramızdaki göç anlaşmasına değindik. Göç anlaşması sonrası Yunanistan'a gitmeye çalışan göçmenlerin sayısı yüzde 99 azalmıştır. Türkiye, anlaşmayla ilgili yükümlükleri yerine getirmiştir ancak bazı aksaklıklar var bunlar için çalışıyoruz'' ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika