MHP İstanbul İl Basın Danışmanı Cengiz Akyıldız'ın öldürülmesine ilişkin davada keşif kararı

MHP İstanbul İl Basın Danışmanı Cengiz Akyıldız'ın öldürülmesine ilişkin davada keşif kararı

Duruşma ertelendi

İstanbul, Esenyurt'ta 2014 yıllında MHP'nin seçim irtibat bürosunun açılışında düzenlenen saldırıda Milliyetçi Hareket Partisi İl Basın Danışmanı Cengiz Akyıldız'ın öldürülmesiyle ilgili yeniden görülen davada mahkeme keşif kararı verdi.

Bakırköy 15. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanık Sinan Arslan ile tarafların avukatları katıldı. Duruşmada, Akyıldız'ın eşi Özlem Akyıldız ile kız kardeşi Nermin Akyıldız da hazır bulundu. Duruşmada söz hakkı verilen tutuklu sanık Sinan Arslan, olayla ilgisinin olmadığını, maktulü görmediğini ifade ederek, "9 yıldır işlemediğim bir suçtan dolayı tutukluyum. Maktul kalabalıkta vurulmuştur. Ben vurmadım. Ben suçsuzum. Ben maktulü kimin vurduğunu görmedim, kim vurduysa Allah belasını versin" dedi. 

Mahkeme heyeti, İstanbul Jandarma Kriminal Laboratuvarının görüntüler üzerinden rapor hazırlaması için yazı yazılmasına, uzman bilirkişi huzurunda olay mahallinde 23 Aralık günü keşif yapılmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

Yargıtay yeniden yargılama istedi

Tutuklu sanık Sinan Arslan'a, Akyıldız'ı kasten öldürme suçundan müebbet hapis, Kemal Sağsöz'ü öldürmeye teşebbüsten 13 yıl ve 4 kişiyi yaralamaktan 3 yıl hapis cezası verilmişti.  Yargıtay 3. Ceza Dairesi, cinayeti işleyen kişiye ilişkin eşkal tarifleri, teşhisler, ifadeler arasında farklılık bulunması nedeniyle görüntüler üzerinde iyileştirme çalışması yapılarak bilirkişi raporu alınmasını ve olay yerinde keşif yapılması gerektiğini kararında belirtmişti.  Eylemleri sanıklar Sinan Arslan ile Abdullah Yılmaz'ın hangisinin gerçekleştirdiğinin, silahı kimin kullandığının tespit edilmesinin ve diğer sanıkların atılı eylemlere iştirak, irade ve durumlarının belirlenerek bir karar verilmesi gerektiğini belirten daire, mahkemenin kararını kısmi olarak onarken, eksikliklerin giderilmesi için verdiği kararı kısmen bozmuştu.

İddianameden

Cengiz Akyıldız'n ölümü üzerine başlatılan soruşturma sonucunda hazırlanan iddianamede, 30 Mart'ta yapılan yerel seçimler öncesi Milliyetçi Hareket Partisi Esenyurt İlçe örgütünün açılışını yaptığı seçim irtibat bürosu, 26 Ocak 2014 tarihinde bazı çocukların taşlı saldırısına uğradığı belirtildi. 6'sı çocuk 10 kişi, PKK'ye üye olmamakla birlikte örgüt adına hareket etmekle suçlandığı iddianamede, çocuklar için Bakırköy 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi'nde, 4 yetişkin için de Bakırköy 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

Etiketler :