MHP'li eski belediye başkanının 'FETÖ'den 15 yıl hapsi istendi

MHP'li eski belediye başkanının 'FETÖ'den 15 yıl hapsi istendi

Uşak Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından FETÖ'ye yönelik soruşturma kapsamında tutuklanan eski Uşak Belediye Başkanı Ali Erdoğan, eşi Aysun Erdoğan ile eski belediye başkan yardımcıları Ömer Oktay Akarca ve Tuncay Yılmaz...

Uşak Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından FETÖ'ye yönelik soruşturma kapsamında tutuklanan eski Uşak Belediye Başkanı Ali Erdoğan, eşi Aysun Erdoğan ile eski belediye başkan yardımcıları Ömer Oktay Akarca ve Tuncay Yılmaz hakkında hazırlanan 76 sayfalık iddianame kabul edildi.

Uşak Cumhuriyet Savcısı Umut Emek Aşılıpınar tarafından hazırlanan ve Uşak 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, eski belediye başkanı Ali Erdoğan, eşi ve diğer zanlılar hakkında "terör örgütü üyesi olmak" suçlamasıyla 15 yıla kadar hapis cezası istendi. FETÖ'nün kuruluşu, amacı, sosyo kültürel ve zihinsel yapısı, yönetim modeli, hiyerarşik yapısı, istihbarat ağı, arşivi, haberleşme yöntemleri, propaganda yöntemleri, mali yapısıyla ilgili detaylı bilgilerin yer aldığı iddianamede, eski başkan Ali Erdoğan'ın cemaat içinde rol aldığı, başkanlık dönemi boyunca cemaat menfaatine çalışmalarda bulunduğu belirtildi.

İddianamede, Erdoğan ve eşinin, Fethullah Gülen'i, iş adamı Hazim Sesli ve eski Uşak Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Ali Yıldırım ile ziyarete gittiği iddialarına yer verildi. 

Ali Erdoğan, iki kez MHP'den Uşak Belediye Başkanı seçilmiş, daha sonra partisinden ayrılarak belediye başkanlığı görevini bağımsız sürdürmüştü. 1 Kasım 2015 seçimlerinde CHP'de ikinci sıra milletvekili adayı olan Ali Erdoğan seçilememişti. Erdoğan, daha sonra CHP'den de istifa etmişti.

Ali Erdoğan, eşi Aysun Erdoğan, eski belediye başkan yardımcıları Ömer Oktay Akarca ve Tuncay Yılmaz cemaat soruşturması kapsamında 16 Ağustos 2016'da gözaltına alınmıştı. Zanlılardan Ali Erdoğan, Aysun Erdoğan ve Tuncay Yılmaz "terör örgütü üyesi olmak" suçlamasıyla 23 Ağustos'ta tutuklanmış, Ömer Oktay Akarca ise sağlık nedenlerinden dolayı adli kontrol kararıyla serbest bırakılmıştı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika