MHP'li isim, devleti dolandırmaktan gözaltına alındı

MHP'li isim, devleti dolandırmaktan gözaltına alındı

MHP'nin Van Milletvekili Adayı Şahin Yağar, Kısa Çalışma Ödeneği üzerinden devleti dolandırmak suçlamasıyla gözaltına alındı.

Van'ın Erciş ilçesinde, vatandaşın koronavirüs salgını sürecinde zor zamanlar yaşarken ihtiyacı olduğu kısa çalışma ödeneği üzerinden dolandırıcılık yapan 30 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında MHP'nin Van Milletvekili Adayı Şahin Yağar da bulunuyor. Yağar daha önce MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile çekilmiş bir fotoğrafını paylaşarak, "Hareketin liderinin yanındayız. Bunu şer güçleri iyi bilsin ki ülkeyi hain odaklara teslim etmeyiz. Şer odaklarına duyurulur" notunu düşmüştü.

kisa-calisma-odenegi-uzerinden-devleti-dolandirdilar-mhp-li-isim-gozaltinda-888208-1.jpg

Mezopotamya Ajansında yer alan habere göre, Van Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Erciş Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nce “Nitelikli Dolandırıcılık” (Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Zararına Dolandırıcılık) soruşturması yürütüldüğü belirtildi.

Açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

Dosya kapsamında korona virüs salgınının ekonomik ve sosyal hayata etkilerinin azaltılması amacıyla çıkartılan 4447 sayılı kanunla, salgın süresince işverenler tarafından ücretsiz izne ayrılan çalışanların mağdur olmalarını önlemek amacıyla verilen ‘Nakdi Ücret Desteği’ ödemesini gerçek hak sahipleri yerine, anlaşmalı oldukları ve toplam 10 şirket bünyesinde sigortalı gösterdikleri ve ücretsiz izne ayırarak ‘Nakdi Ücret Desteği’ ödemelerinden faydalandırdıkları yaklaşık 2 bin 600 kişiye şu ana kadar tespit edilen yaklaşık 10 milyon TL haksız ödeme yapılmasına ve kamunun zarara uğratılmasına sebep olmuştur.

Adreslerinde bulunamayan 4 kişinin yakalanması için çalışmalar ise sürüyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem