MHP'li isim HDP'li isme Meclis'te 'yavşak' dedi

MHP'li isim HDP'li isme Meclis'te 'yavşak' dedi

TBMM Genel Kurulu Milliyetçi Hareket Partisi Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz’un ‘yavşak’ sözleri gerilime neden oldu. Gerilim nedeniyle verilen aradan sonra ise ‘Sam Amca’ polemiği yaşandı.

TBMM’de yeni yasama yılının ilk gerginliği yaşandı. Genel Kurulda grup önerilerinin görüşülmesinden önce ilk olarak ‘yavşak’ daha sonra da ‘Sam Amca’ tartışması yaşandı.

Meclis Genel Kurulu’nda söz alan Adalet ve Kalkınma Partisi Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu, 6-8 Ekim Kobani olaylarının HDP’nin “Sokağa çıkın ve her yeri Kobani’ye çevirin” talimatıyla başlatıldığını iddia etti. Ayvazoğlu’na HDP’li milletvekilleri, “Suç işliyorsun, yalan söylüyorsunuz. Yalancılık yapmayın!” diye tepki gösterdi.

AK Parti Sivas Milletvekili Semiha Ekinci de Kobani olaylarının eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş çağrısıyla başladığını savundu, HDP’li milletvekilleri, “Ayıptır, ayıp! HDP’nin 37 üyesi katledildi”, “Yalana devam” diye karşı çıktı.

Bu arada Milliyetçi Hareket Partisi Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz’un “yavşak” diye bağırdığı sözler tutanaklara yansıdı. HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir Kılavuz’a “Daniskası sensin lan! Sana yakışıyor mu küfür? “Küfrettin. Defalarca, bin katıyla sana iade ediyorum!” dedi.

“Yavşak” ifadeleri tutanaklara yansıyan Olcay küfür ettiği iddialarını reddetti, Aydemir’e “Terbiyesiz! Ahlaksız herif!” diye bağırdı. Gerilim karşılıklı sözlerle devam ederken Milliyetçi Hareket Partisi ve HDP milletvekilleri birbirinin üzerine yürüdü. Bunun üzerine genel kurula 15 dakika ara verildi.

ARADAN SONRA ‘SAM AMCA’ POLEMİĞİ YAŞANDI

Aranın ardından bu kez de “Sam Amca” polemiği yaşandı. Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, “Parlamenter sistemi talep edenlerin ortak noktası şu, milletin doğrudan cumhurbaşkanını seçme hakkını elinden almak istiyorlar. Bu zillet ittifakı rıza göstermemiş” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ise “İttifakımız adını milletten alıyor, sen millete zillet yakıştırması yapmaya başlarsan bu siyasi iktidarın gücünden değil tükenmişliğin itirafından başka bir şey değildir. Allah yardımcınız olsun, bundan sonra daha çok çirkinleşeceğiniz, çirkefleşeceğiniz anlaşılıyor. Kendine zillet diyen millet seçim için gün saymaktadır” karşılığını verdi.

Bunun üzerine yeniden söz alan Akbaşoğlu, “Ben millete zillet demedim bu nedenle bana sataştı. Yalan siyasetine bizzat yalanın mücessem hale geldiği noktaya özenilmemeli. Kendi tabanlarını bile kandıran ittifaka dönük değerlendirme yaptım bunun dışında bir değerlendirmem olmadı. PKK ‘Kürt’ diyerek aldattı, FETÖ ‘hizmet’ diyerek aldattı, siz de ‘millet’ diyerek milleti aldatıyorsunuz” dedi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu da söz alarak, şunları söyledi: “Beyefendi kendisini hakikat sanıyor, hakikat olunmaz hakikat aranır. Yalanla iftira ile aranmaz grup toplantı salonlarına LED ekranlar konularak, yalan algı yaratmak yarattığı algıyı yönetmeye kalkışmak. FETÖ şunu kandırdı, PKK şunu kandırdı diyorsunuz. FETÖ, PKK, önce sizi kandırdı. Bizi aldatmak kandırmak öyle kolay değil, siz kandırılmış da değilsiniz işinize geldiği için öyle davrandınız.”

Akbaşoğlu’nun “Nedir zillet ittifakı, Sam amcanın gölgesinde yapılan ittifak. Sonuç ittibariyle, açık ve seçik bir şekilde konuştuk” ifadeleriyle Genel Kurul’da yeniden tartışma çıktı. CHP ve İYİ Parti grup başkanvekilleri ayağa kalkarak tepki gösterdi. TBMM Genel Kurulu’nda gerginlik dinmeyince, TBMM Başkanvekili Bilgiç, 30 dakika ara vererek grup başkanvekillerini Başkanlık Divanı’nın arka odasına davet etti.

FOTOĞRAF: DUVAR

Politika