Microsoft, Activision Blizzard anlaşmasıyla dengeleri değiştirecek bir hamle yaptı

Microsoft, Activision Blizzard anlaşmasıyla dengeleri değiştirecek bir hamle yaptı

Microsoft, yakında sahibi olacağı Call of Duty serisini 10 yıl daha PlayStation’da tutmak için Sony’ye sürpriz bir teklif yaptı.

Bildiğiniz gibi bu yılın başında oyun dünyasının bugüne kadar gördüğü en büyük anlaşmalardan biri gerçekleşti. Amerikalı teknoloji devi Microsoft, başta Call of Duty serisi olmak üzere pek çok popüler oyunun sahibi olan Activision Blizzard’ı 70 milyar dolar karşılığında satın alacağını açıkladı.

Microsoft, Activision Blizzard anlaşmasıyla dengeleri değiştirecek bir hamle yaptı yapmasına ama bu anlaşmanın oyun dünyasında yaratacağı etkinini büyüklüğü engelleri de beraberinde getirdi.

Call of Duty: Warzone 2.0

Microsoft’un Activision Blizzard’ı alması halinde rakiplerine karşı adil olmayan bir avantaj sağlayacağının savunulması, bu anlaşmanın soruşturma altına alınmasına neden oldu. 70 milyar dolarlık dev anlaşmanın bu soruşturmaya takılmasından endişe eden Microsoft, bu sorunu çözmek için, anlaşmanın önündeki en büyük engel olan Sony’ye sürpriz bir teklifle gitti.

The New York Times’ın haberine göre Microsoft, Call of Duty serisini 10 yıl boyunca PlayStation’da da tutmak için Sony’ye teklif yaptı. Bildiğiniz gibi Sony’nin Activision Blizzard anlaşmasına itiraz ederken sunduğu en önemli argüman, Microsoft’un Call of Duty serisini PlayStation’dan çekip, Xbox’a özel yapacağıydı. Ancak Microsoft bu teklifiyle öyle bir niyeti olmadığını göstermiş oldu. Şimdilik asıl soru Sony’nin bu teklifi kabul edip etmeyeceği. Japon teknoloji devi şimdilik konu hakkında bir açıklama yapmadı.

Netflix’in yeni dizisi 1899 çalıntı çıktı