Microsoft, Volkswagen ile işbirliğine gitti

Microsoft, Volkswagen ile işbirliğine gitti

Microsoft, AR gözlüğü HoloLens’in otomobil gibi hareketli araçlarda kullanımını mümkün hale getirmek için Volkswagen ile işbirliğine gitti.

Microsoft’un gelecek planları arasında önemli bir yer tutan AR (artırılmış gerçeklik) gözlüğü HoloLens, farklı kullanım alanları bulmaya devam ediyor. Amerikan ordusundan oyun dünyasına pek çok farklı alanda kullanıcı bulan artırılmış gerçeklik gözlükleri, son olarak da otomobil dünyasında önemli bir projeye dahil edildi.

Microsoft, HoloLens 2’nin yeni “hareketli platform” özelliğini tanıttı. Bu özellik, gözlüğün araba gibi hareket halindeki araçlarda da kullanılmasını mümkün hale getiriyor. Bildiğiniz gibi Microsoft’un AR gözlüklerine getirilen en büyük eleştirilerden biri hareket halinde görüntüde kaymalar yaşanmasıydı. Ancak Microsoft bu yeni özellikle birlikte sadece bu sorunu ortadan kaldırmakla kalmıyor, aynı zamanda gözlüklerinin hareket halindeki araçlarda kullanımı için de yeni projeye imza atıyor. Volkswagen ortaklığında imza atılan bu yeni projede, Microsoft’un AR gözlükleri sürücüsüz otomobiller içinde bilgi akışını sağlamak için kullanılıyor. Bu da zamanla otomobillerdeki bilgi panelinin yerini AR gözlüklerinin alabileceğini gösteriyor.

hololens

Microsoft’un AR gözlüğü, dahili ölçüm sistemi ve kameralarını kullanarak hareketli objeleri takip edebiliyor. Ancak otomobil içinde bu gözlük kullanıldığında, gözlükler dışarıdaki objelerin hareket ettiğini algılasa da statik bir ortamın içinde olduğu için bu hareketleri tam anlamıyla işleyemiyordu. Şimdi ise sadece bu hareketleri algılamakla kalmıyor, aynı zamanda yukarıdaki görselde de görüleceği üzere sürücüye ya da yolculara da çevredeki objeleri gösterebiliyor. Ya da çevrenin haritasını yansıtabiliyor.

Bu teknolojinin yakın zamanda kullanıcı seviyesinde kullanıma geçmesi beklenmiyor. Ancak HoloLens konusunda atılan bu adımlar, Microsoft’un AR gözlüğü konusunda önemli yol kat ettiğini gösteriyor.

Elon Musk Twitter kadrosunda değişiklik yapıyor

Önceki ve Sonraki Haberler
Teknoloji