'Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı kim olsun' anketi

'Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı kim olsun' anketi

5-14 Ekim 2022 tarihleri arasında 26 ilde 2 bin 312 kişiyle telefon yöntemiyle yapılan araştırmada vatandaşlara "Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı kim olmalı?" sorusu yöneltildi.

Araştırmaya katılanların yüzde 22.8'i bu soruya CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yanıtını verirken, yüzde 20.4'lük kesim ise tercihini Mansur Yavaş'tan yana kullandı.

Millet İttifakı'nın adayı henüz belirsizliğini koruyor. Başta CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere tüm muhalefet liderleri ise aday gösterecekleri ismi, seçim tarihinin belli olmasından sonra açıklayacaklarını belirtiyor.

26 şehirde 2 bin 312 kişiyle görüşüldü

Bu noktada da kulislerde Millet İttifakı'nın adayı üzerine çeşitli iddialar ortaya atılıyor. Anketlerde de sık sık hangi ismin aday olması gerektiği, vatandaşlara soruluyor. Son olarak ASAL Araştırma tarafından 5-14 Ekim 2022 tarihleri arasında İstanbul, Tekirdağ, Balıkesir, İzmir, Aydın, Manisa, Bursa, Kocaeli, Ankara, Konya, Antalya, Adana, Hatay, Kırıkkale, Kayseri, Zonguldak, Kastamonu, Samsun, Trabzon, Erzurum, Ağrı, Malatya, Van, Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin dahil 26 ilde 2 bin 312 kişiyle telefon yöntemiyle yaptığı anket çalışmasında vatandaşlara, "Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı kim olmalı?" açık uçlu sorusunu yönetti.

İşte sonuçlar

Buna göre listenin birinci sırasında yüzde 22.8 ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ise yüzde 20.4 ile ikinci sırada yer aldı.
Yavaş'ı yüzde 7.6 oranla İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener izledi.
Araştırmada, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun aday olmasını isteyenlerin oranı yüzde 6.8 çıkarken, HDP'nin Edirne Cezaevi'ndeki eski Genel Başkanı Selahattin Demirtaş için Millet İttifakı'nın adayı olmalı diyenlerin oranı yüzde 5.3 oldu.