Milli Eğitim'den skandal 'LGS' mesajı: Hedefsiz öğrencileri sınava sokmayın

Milli Eğitim'den skandal 'LGS' mesajı: Hedefsiz öğrencileri sınava sokmayın

Kırıkkale İl Milli Eğitim Şube Müdür Yardımcısı Hamza Aygün, okul müdürlerine 'hedefi olmayan öğrencilerin LGS’ye girmesini engelleyin' mesajı gönderdi.

Kırıkkale İl Milli Eğitim Şube Müdür Yardımcısı Hamza Aygün, okul müdürlerine 'hedefi olmayan öğrencilerin LGS’ye girmesini engelleyin' mesajı gönderdi. Aygün gerekçe olarak "Sene boyu verilen emekler hedefsiz öğrencilerimizin sınava katılımı ile ortalamalarınız oldukça aşağılara düşmektedir" dedi.

Aygün, okul müdürlerinin bulunduğu bir Whatsapp grubuna gönderdiği mesajda, “Kıymetli ortaokul müdürlerimiz biliyorsunuz ki önümüzdeki hafta sonunda LGS sınavı var. Daha önce de paylaştığımız gibi bu sınavda herhangi bir hedefi olmayan ya da ders durumu istenmeyen durumda olan öğrencilerimizin velileri ile istişare edilerek sınava katılmamaları yönünde yönlendirme çalışmalarımızı ivedilikle takip edelim, çünkü sene boyu verilen emekler hedefsiz öğrencilerimizin sınava katılımı ile ortalamalarınız oldukça aşağılara düşmektedir. Bundan dolayı 8. sınıf öğrenci sayımız ve bu konu ile ilgili görüş yapılan öğrenci veli görüşmelerinin her okul müdürümüz tarafından hassasiyet ile üzerinde durulması ve bir liste halinde tarafımıza bildirilmesi hususunda gereğini bilgilerinize rica ederim” ifadelerini kullandı.

İşte o mesajlar:

1.jpg2.jpeg

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, bu mesaja "Hiç kimse çocuklarımızı değersizleştiremez. Böyle bir ayrım yapmaya ne hakkınız, ne de haddiniz var. Bu uygulama suçtur." diyerek tepki gösterdi. Kaya ayrıca Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a da seslenerek "Çocuklarımızın kategorize edilerek eğitim sisteminin dışına itilmesine sessiz mi kalacaksınız?" dedi.

Konu ile ilgili açıklama yapan CHP'li Kaya şunları söyledi:

Bu nasıl bir eğitim anlayışıdır! Çocuklarımız hedefi olan ve olmayanlar diye ayrıştırılmış. Sonra da 'hedefi olmayan' öğrenciler kategorisine koyduklarının eğitim haklarını ellerinden alarak, gözden çıkarmışlar. Hiç kimse çocuklarımızı değersizleştiremez. 'Hedefi olmayan', 'hedefi olan', 'başarılı', 'başarısız', 'nitelikli', 'niteliksiz' kategorilerine koyarak geleceklerini karartamaz. Böyle bir ayrım yapmaya ne hakkınız, ne de haddiniz var. Bu uygulama suçtur.

 

Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk çocuklarımızın kategorize edilerek eğitim sisteminin dışına itilmesine sessiz mi kalacaksınız? Hedefi olmayanlar yöneticiler, Milli Eğitim Bakanlığında görev yapmaya devam mı edecek? Çocuklarımızı “hedefi olmayanlar” diyerek açık liselere yönlendirmek, istemedikleri halde imam hatip liselerine, meslek liselerine mecbur bırakmak isteyenlerle mücadelemiz devam edecek. CHP olarak olayın takipçisi olacağız, çocuklarımızın mağdur edilmesine asla izin vermeyeceğiz.

Önceki ve Sonraki Haberler
Eğitim