'Milli Parklar satılacak' iddiası!

'Milli Parklar satılacak' iddiası!

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, milli parkların satışa çıkarılacağını öne sürdü. İddiaya göre 1958'den beri varlığını sürdüren milli parklar

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, milli parkların satışa çıkarılacağını öne sürdü. İddiaya göre 1958'den beri varlığını sürdüren milli parklar üç parçaya bölünecek.

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün kapatılarak, milli parklarda maden arama faaliyetlerinin önün açılmasının amaçlandığını söyledi.CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, milli parkların satışa çıkarılacağını öne sürdü. İddiaya göre 1958'den beri varlığını sürdüren milli parklar üç parçaya bölünecek.

Aytekin, “Ekonomik krize karşı kaynak bulmak için Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü kapatılacak. 1958'den beri varlığını sürdüren milli parklar, bir kararname ile kapatılmaya ve üç parçaya bölünmeye çalışılıyor” dedi.

'Hem doğaya hem topluma karşı işlenmiş suç olacaktır'

Aytekin, TBMM'de yaptığı açıklamada, “İktidar ekonomik krize kaynak bulmak için Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesindeki Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nü kapatmayı planlıyor” dedi ve şunları söyledi: “Orman Genel Müdürlüğü'ne yapılması öngörülen bu devir, kurumları birbirlerinin içerisinde göstererek iş yükünü artırmaya ve özellikle de milli parklardaki başta maden arama olmak üzere birçok usulsüz işe imkan tanıma amaçlıdır.

Milli parklar sınırları içerisinde ve mücavir alanında yer alan onlarca maden arama ruhsatı için mevzuat değişikliği beklendiği belirtiliyor.

Böylesi bir düzenleme, hem doğaya hem topluma karşı işlenmiş suç olacaktır. Su Yönetimi Genel Müdürlüğü ile Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü de Devlet Su İşleri bünyesinde daire başkanlığına dönüştürülmek isteniyor.”

MERAL DANIŞ BEŞTAŞ'TAN SORU ÖNERGESİ

STK’lar, Doğa Koruma ve Milli Paklar Genel Müdürlüğü’nün kapatılması halinde, Türkiye doğasının korunamayacağına dikkat çekti. HDP Milletvekili Meral Danış-Beştaş, Meclis'e soru önergesi verdi.

HDP milletvekili Meral Danış - Beştaş, konuya dair Meclis'e verdiği soru önergesinde, şöyle dedi:

"Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde yer alan Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü'nün Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kapatılarak tüm görev ve yetkilerinin Orman Genel Müdürlüğü'ne devredilmesine yönelik yürütülmekte olan çalışmaların neden olacağı sorun ve meydana gelecek olan telafisi imkânsız zararların yaratacağı mağduriyetin araştırılması ve bu bağlamda alınacak önlemlerin tespiti elzemdir.

"Son aylarda artan orman yangınlarında Tarım ve Orman Bakanlığı'nın sorumluluğunu yerine getirmemesi, Kazdağları, Salda Gölü gibi doğal alanların özel sermaye için ranta dönüşmesi tartışmalarının tam ortasında böylesi bir kararnamenin gündeme gelmiş olması son derece manidardır. Bu nedenle parlamento derhal görev almalı ve gerekli çalışmaları yürütmelidir."

Politika