Mimarlar Odası: Kaynak biziz! basına baskı yapmayı bırakın

Mimarlar Odası: Kaynak biziz! basına baskı yapmayı bırakın

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, İller Bankası Macunköy tesislerinde, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a özel 10 milyon 656 bin 700 TL bedelle konuk...

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, İller Bankası Macunköy tesislerinde, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a özel 10 milyon 656 bin 700 TL bedelle konuk evi haberleri nedeniyle basına baskı yapılmasına yayınladığı açıklamayla tepki gösterdi. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan "İller Bankası haberinin kaynağı olan Mimarlar Odası Ankara Şubesi’ne dava açın. Basına baskı yapmayı bırakın" dedi.

İller Bankası Macunköy Tesislerinde, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'a 10 milyon 656 bin 700 TL bedelle konuk evi verildiğine dair haberlerden dolayı basına baskı yapıldığını belirten Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Belgeleri ortada ve kaynağı belli olan İller Bankası haberleri nedeniyle, noter kanalı ile ihtarname göndererek tekzip metni yayınlamasını isteyerek basını sindirilmeye çalışılmaktadır. Eğer asılsızsa bütün belgeleri açıklayınız. İller Bankası, aksine belgeleri varsa belgeleri ile kamuya açıklasınlar, yoksa haberin kaynağı olan Mimarlar Odası Ankara Şubesi’ne dava açsınlar. Basına baskı yapmayı bırakın. Bu durum basın üzerinde yeni bir baskı ortamı yaparak halkın haber alma özgürlüğü engellenmektedir" dedi.

"TCDD’de de asılsız dediniz, Medipole devredildiği ortaya çıkmadı mı?" diye soran Candan, İller Bankasına:

“Yaklaşık maliyeti 5 milyon olan ihaleyi baskıyla 10 milyona çıkarttınız mı?”

Candan, “ İller Bankası macun köy tesislerine/ ek sosyal tesis adı altında özel Konuk evi ve bakan için Kış bahçesi yapıldığı doğru mudur?

Pazarlık Usulü İhalelerde, maliyetin iki katına çıkartılması için personele mobing ve baskı yapıldığı, sürgünle tehdit edildiği doğrumu dur?

Macun köy tesislerinin yaklaşık maliyetinin, 5 milyon lira iken, personele baskı yapılarak iki katına çıkartıldığı doğru mudur?

Yapım İhalesini alan MR Grup İnşaat Taahüt projenin, Çevre Şehircilik Bakanı ile bir yakınlığı olduğu doğru mudur?” sorularını sordu.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan şöyle konuştu:

“Belgeler ve proje ortada. Buyurun bize dava açın. Mekanlar yalan söylemez, halk yoksulluk içinde, siz Aleksandra Black marka mermer kullanıyorsunuz, halk soğukta ısınamıyor, siz yerden ısıtma ile lappato porselen zemin döşemesi yaptırıyorsunuz. Halkın kullanımında olan havuzu yıktırıp yerine ek sosyal tesis perdelemesi altında özel kabul evi yaptırıyorsunuz. Kamu israfı olan ve israfın dibi olan, inşaatı başlayan Macunköy tesisleri işi durdurulsun. Halka ait olan İller Bankası Macunköy tesislerinin her bir metrekaresi halka yeniden açılmalıdır. Süreci titizlikle takip ediyoruz. Kamuyu zarara uğratan yöneticiler derhal istifa etmeli ve personel üzerindeki baskıya son verilmelidir. ”