Miras davası ortalığı karıştırdı! Seyfi Dursunoğlu’nun akıl sağlığı raporu istendi

Miras davası ortalığı karıştırdı! Seyfi Dursunoğlu’nun akıl sağlığı raporu istendi

Seyfi Dursunoğlu, 17 Temmuz 2020’de 87 yaşlarındayken yaşamını yitirdi. Vefatından yıllar önce vasiyetnamesini hazırlatan sanatçı, Üsküdar’da oturmuş olduğu konut ile bankadaki yüklü seviyede birikimini Modern Yaşamı Destekleme Derneği’ne (ÇYDD) bıraktı.

Hürriyet'ten İsmail Bayrak'ın haberine göre, Seyfi Dursunoğlu’nun vefatının ardından, noter huzurunda hazırlattığı vasiyeti yasal mirasçılarından çoğu onayladı. Ancak yeğenlerinden Evren Saydan ve Erhan Saydan vasiyete itiraz ederek dava açtı. Vasiyetnamenin iptali davasının üçüncü duruşması önceki gün Anadolu Adliyesi 14. Asli Hukuk Mahkemesi’nde görüldü.

EYLÜL AYINA ERTELENDİ

Mahkeme, vasiyetname hazırlandığı gün orada bulunan sanatçının 60 yıllık dostu Garabet Baltaoğlu’nun 2015 yılında akli dengesinin yerinde olup olmadığı hususunun araştırılmasını istedi.

Duruşma, 15 Eylül’e ertelendi. ÇYDD avukatı Sedat Durna, Dursunoğlu’nun vasiyetinin, sağlık raporu alınarak noterde yapıldığını belirtti: “Geçen duruşmada Garabet Bey, tanık olarak dinlendi.

Kendisi 76 yaşında ve sağlığı gayet yerinde. Zaten kendisi vasiyetnameden bir yıl sonra evlat edinmiş ve tüm sağlık raporunu eksiksiz o dönemde almış. Mahkeme Garabet Bey’in kullandığı ilaç ve tedavi listesini istedi. Kararın, 15 Eylül’deki duruşmada çıkmasını bekliyoruz.”

4gxw0pqufrkcm80oflt09aeaerdl0jc2qasyxd2h.jpeg

"CENAZEMİ BİLE KALDIRMAZLAR" DEMİŞTİ

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne evi ve bankadaki parasını bağışlayan, şahsi eşyalarını yeğeni Güliz Buyrukbilen’e bırakan Seyfi Dursunoğlu, vefatından önce Hürriyet’e verdiği röportajda vasiyetiyle ilgili şunları söylemişti:

“Doktora gittim, akli dengemin yerinde olduğuna dair rapor çıkardım. Noter huzurunda da vasiyetimi yaptım. Yeğenlerim var, hem de 9 tane. ‘Onu ben alayım, bunu sen al’ diye birbirlerine gireceklerine en iyisi hepsini derneğe bağışlamak. Zaten cenazemi bile kaldıramazlar.”

KOAH hastası olan Seyfi Dursunoğlu, geçtiğimiz yıl zatürre tedavisi sırasında yaşamını yitirmişti.

Etiketler :