MİT haberleri nedeniyle yargılanan gazetecilere verilen ceza onandı

MİT haberleri nedeniyle yargılanan gazetecilere verilen ceza onandı

Yargılanan gazeteciler Ferhat Çelik, Barış Pehlivan, Hülya Kılınç, Murat Ağırel, Aydın Keser ve Barış Terkoğlu’na verilen hapis cezaları İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi tarafından onandı.

MİT haberi yaptıkları gerekçesi ile Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 329/1. maddesi ve Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu’nun 27.maddesini ihlal ettikleri gerekçesi ile yargılanan Oda TV eski Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, eski Sorumlu Haber Müdürü Barış Terkoğlu ve muhabir Hülya Kılınç ile Gazeteci Murat Ağırel, Yeni Yaşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Ferhat Çelik ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Aydın Keser’e İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesinin verdiği hapis cezası İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi tarafından onandı.

Yargılanan gazeteciler “Devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama” suçundan beraat etmişti. Ancak mahkeme, “MİT mensupları ve ailelerinin kimliklerini, makam, görev ve faaliyetlerini herhangi bir yolla ifşa” suçu uyarınca gazeteciler Hülya Kılınç ve Barış Pehlivan’a 3’er yıl 9’ar ay hapis cezası verdi. Aynı suç kapsamında gazeteciler Aydın Keser, Ferhat Çelik ve Murat Ağırel’e ise 4’er yıl 8’er ay 7’şer gün hapis cezası verdi.

GAZETECİLER NE İLE SUÇLANDI?

İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesince 7 Mayıs’ta kabul edilen 50 sayfalık iddianamede sanıklara yöneltilen suçlamalar, “2937 Sayılı Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu’nun 27/3. Fıkrası” ve “Türk Ceza Kanunu’nun 329’uncu maddesine dayandırılıyor. TCK’nın 329’uncu maddesi, ‘Devletin Güvenliğine ve Siyasal Yararlarına İlişkin Bilgileri Açıklama’ suçunu tanımlıyor.

İddianamede, ilgili kanunların hükümlerine rağmen, “şehit MİT mensuplarının kimlik bilgileri, fotoğrafları ve cenazeye katılan diğer MİT mensuplarının görüntülerinin bir plan dahilinde, sistematik ve koordineli biçimde Twitter isimli sosyal medya hesapları ile bir kısım gazete ve internet siteleri üzerinden ifşa edildiği” belirtiliyor ve sanıkların 19 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istendi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem