Mithat Sancar: Çözümün adresi Meclis’tir

Mithat Sancar: Çözümün adresi Meclis’tir

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, HDP'li Sezai Temelli'nin Kılıçdaroğlu'na yönelik söylediği "Çözümün adresi İmralı'dır sözlerine ilişkin açıklama yaptı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Kürt sorunu hakkında HDP'yi muhatap görme açıklamasından sonra HDP'li Sezai Temelli'nin "İmralı" yanıtına ilişkin açıklamalarda bulundu.

"Kılıçdaroğlu'nun Kürt sorununa dair açıklamalarını olumlu buluyoruz"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Kürt sorunu ve HDP ile ilgili açıklamalarını olumlu bulduklarını belirterek, “Çözümün adresi Meclis’tir, hiçbir aktör göz ardı edilemez” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Kürt sorunu çözmek için meşru bir organa ihtiyacımız var. HDP’yi meşru organ olarak görebiliriz” açıklamasına, Van Milletvekili Sezai Temelli’den gelen “Çözümün adresi İmralı’dır” yanıtı üzerine başlayan tartışmalara dair konuştu.

Mezopotamya Ajansı’ndan Deniz Nazlım-Berivan Altan’a konuşan Sancar, Kılıçdaroğlu’nun Kürt sorununa dair açıklamalarının HDP ile ilgili kısmını olumlu bulduklarını söyledi. Sancar, “Kalıcı bir barış istiyorsak, çok geniş toplumsal mutabakat ve meşruiyete ihtiyaç var. Çözümün adresi Meclis’tir, hiçbir aktör göz ardı edilemez” dedi.

“İmralı tartışması aşılması gereken bir mesele”

Kürt sorununda başka aktörlerin de olduğunu söyleyen Sancar şunları söyledi:

“Bu aktörleri göz ardı ederek bütünlüklü yöntem oluşturmak gerçekçi yaklaşım değildir. Esasen Türkiye bu durumu geçmişte deneyimledi 2009’da, 2013-15 arasında. Bana sorarsanız İmralı’nın rolü tartışması çoktan aşılmış olması gereken bir meseledir. İmralı’nın da bu konuda bir rolü olacaktır. Bu rolde geçmişte zaten ayrıca hayata geçirilmiştir

 

Şimdi İmralı ile HDP’nin rolünü karşı karşıya getirmek, Kürt sorununa bütünlüklü yaklaşımı zorlaştırıyor. Hatta Kürt sorununa bütünlüklü yaklaşım geliştirme imkanlarını büyük ölçüde ortadan kaldırıyor. HDP kendi siyasi aktör rolünü ve toplumsal gücünü elbette hem muhataplık hem de çözüm için sonuna kadar kullanmaya hazırdır"

Edirne F tipi Cezaevin'de tutuklu bulunan HDP eski Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'da Temelli'nin sözleri için bugün Twitter üzerinden açıklamalarda bulunmuştu. Demirtaş'ın açıklamasını okumak için tıklayın.

 

Etiketler :

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Politika