Mithat Sancar: Kayyım Kürt düşmanlığın en sert, en açık örneğidir

Mithat Sancar: Kayyım Kürt düşmanlığın en sert, en açık örneğidir

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, HDP’li Siirt, Kurtalan ve Baykan belediyelerine sabah saatlerinde atanan kayyuma ilişkin yaptığı açıklamada,

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, HDP’li Siirt, Kurtalan ve Baykan belediyelerine sabah saatlerinde atanan kayyuma ilişkin yaptığı açıklamada, "Kayyım uygulaması, bizim mücadele kararlılığımızı artırmaktan başka sonuç doğurmaz. Bütün dünya biliyor ki HDP baskılara boyun eğmez, Kürt halkı baskılardan korkmaz, baskılar karşısında sinmez. Kayyım Kürt düşmanlığın en sert, en açık örneğidir." dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, bu sabah HDP’li Siirt, Kurtalan ve Baykan belediyelerine atanan kayyuma ilişkin basın açıklaması yaptı. Sancar, demokrasi güçlerine çağrıda bulunarak, "Kayyum darbesini sadece Kürt halkının bir meselesi olarak görürseniz yanılırsınız. Belediyelerimize yönelik bu gasbı hep birlikte göğüslemek gerektiğini de belirtmek gerekir. O gün gerekli dayanışmayı gösterseydik, belki bugün bu tabloyla karşılaşmazdık" ifadelerini kullandı.

"CHP'Lİ BELEDİYELERİ DE TEHDİT ETMİŞTİR"

Sancar'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"Belediyelerimiz gasp edildikten sonra batıdaki belediyele yönelik tehditler de iktidar tarafından arttırılmıştır, İktidar CHP'li belediyeleri de tehdit etmiştir. İnsanlık salgınla uğraşırken iktidar dayanışmayı halkın kendi örgütlenmesini ortadan kaldırma peşinde olmuştur.

Halk iradesini tanımayan bir iktidar halkın sağlığını da düşünmez Kayyum darbesini sadece Kürt halkının bir meselesi olarak görürseniz yanılırsınız. Belediyelerimize yönelik bu gasbı hep birlikte göğüslemek gerektiğini de belirtmek gerekir. O gün gerekli dayanışmayı gösterseydik, belki bugün bu tabloyla karşılaşmazdık.

"DİMDİK AYAKTAYIZ"

Biz halkımızın iradesini yok sayan bu iktidara karşı dimdik ayaktayız. Her türlü demokratik yöntemini kullanarak mücadelemizi sürdüreceğiz. HDP, baskılara boyun eğmez, Kürt halkı baskılar karşısında sinmez. Biz her türlü adaletsizliğe karşı, savaş politikalarına karşı bütün gücümüzle mücadele etmeye devam edeceğiz. Bütün ülke için demokrasi, Türkiye'de barış sadece Kürtlere sadece HDP'ye bırakılmaz. Bu yüzden bütün demokrasi güçlerine çağrımızı yineliyoruz. Gelin bir arada duralım, birlikte mücadelenin yollarını genişletelim.

Kayyım uygulaması, bizim mücadele kararlılığımızı artırmaktan başka sonuç doğurmaz. Bütün dünya biliyor ki HDP baskılara boyun eğmez, Kürt halkı baskılardan korkmaz, baskılar karşısında sinmez.

Darbe söylentilerini yayarak kendilerinden bir mağdur yaratmaya çalışıyorlar. İktidar beş belediyemize daha kayyım atadı, yani bir darbe yaptı. Kayyım Kürt düşmanlığın en sert, en açık örneğidir."

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika