Motosiklet, bisiklet ve scooter sürücülerine akşam saatlerinde fosforlu yelek giyme zorunluluğu

Motosiklet, bisiklet ve scooter sürücülerine akşam saatlerinde fosforlu yelek giyme zorunluluğu

Karayolları Trafik Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikle motosiklet, bisiklet, elektrikli bisiklet, elektrikli scooter ve motorlu bisiklet sürücülerinin akşam saatlerinde reflektif (fosforlu) olan giysileri giymesi zorunlu hale getirildi.

İleri Sürüş Eğitmeni Zafer Akçay, "Yeni yasaya göre gece yola çıkan motosiklet sürücüleri fosforlu yelek veya ceket giymek zorundalar. Ben gündüz de reflektif yeleği tavsiye ediyorum. Görünmek bizim görevimiz, motosiklet hala sürücülerin algısında değil. Yolcu varsa o da giyecek " diye konuştu.

İçişleri Bakanlığı koordinasyonunda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca hazırlanan Karayolları Trafik Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikle trafikte yeni önlemler alındı.

"Tüm yolcular emniyet kemeri takmadan aracın hareket etmesine izin verilmeyecek"

Yönetmelik kapsamında, otobüs, minibüs ve taksilerde 'çocuk bağlama sistemleri' zorunlu hale getirildi. Tüm yolcular emniyet kemeri takmadan aracın hareket etmesine izin verilmeyecek. Motosiklet, bisiklet motorlu bisiklet ve elektrikli scooter sürücüleri ise, gece saatlerinde reflektör olan giysiler giyecek. 

Resmi Gazete'de yayınlanan yönetmelikteyse konu ile ilgili olarak, "Sürücüler ve taşınması halinde yolcular için, gece seyahatlerinde görünürlüklerini sağlayacak şekilde reflektif yelek vb. giyineceklerdir " denildi. Yönetmelikte aynı zamanda motosiklet sürücülerine gözü koruyacak materyalleri giyme ve takma zorunluluğu da getirildi.

"Görünmek bizim görevimiz, motosiklet hala sürücülerin algısında değil"

Değişikliğin motosiklet sürücülerini daha görünür hale getirebilmek için yapıldığını söyleyen Akçay, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Geceleri zaten gözükmeyen motosikletler iyice görünmüyorlar. Motosiklet sürücülerini daha görünür hale getirebilmek için yapılan bir değişiklik bu. Yeni yasaya göre gece yola çıkan motosiklet sürücüleri reflektif yelek veya ceket giymek zorundalar. Ben gündüz de reflektif yeleği tavsiye ediyorum. Görünmek bizim görevimiz, motosiklet hala sürücülerin algısında değil. Yolcu varsa o da giyecek. Gözlük zorunluluğu da var. Bu yeleklerin ceketlerin fiyat aralığı geniş bir makas. Çok ucuzu da var çok pahalısı da var. Motosiklet için reflektif yelek aranınca 250 liradan bin 500 liraya kadar çıkabiliyor. Reflektif yelek diye aranırsa işçilerin giydiği yelekler de aynı işi görür. Eğer süratli motor kullanmıyorsanız o yelek de aynı işi görür. O yelekler de yaklaşık 30 liradan satışa sunuluyor. Bu 30 liralık yelek can kurtarabilir. Bana kalırsa motosiklet sürücüleri reflektif olan giysileri 24 saat giymeli lakin güneş batımından itibaren giyilmeli." 

Türkiye