Muhalefet partileri seçim güvenliği üzerinde çalışıyor

Muhalefet partileri seçim güvenliği üzerinde çalışıyor

Onursal Adıgüzel, Türkiye’nin 81 ilinde partisinin devam eden programlarıyla ciddi bir saha çalışması yaptıklarını söyledi.

Muhalefet yetkilileri, erken seçim çalışmaları ve seçim güvenliği hazırlıklarını Gazete Duvar’a anlattı. CHP Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, Türkiye’nin 81 ilinde partisinin devam eden programlarıyla ciddi bir saha çalışması yaptıklarını söyledi.

Sandıkların, seçim tarihi ve takvimi belli olduktan sonra belirlendiğini ifade eden Adıgüzel, buna rağmen partisinin 2018 ve 2019’da yapılan seçimlerdeki sandık sayılarını ve burada görevlendirilenleri baz alarak iletişim havuzu oluşturduklarını ifade etti. Seçim güvenliği çerçevesinde Millet İttifakı ortaklarıyla da diyalog halinde olduklarını belirten Adıgüzel, özellikle yeni kurulan siyasi partilerle bilgi ve tecrübe paylaşımı yaptıklarını söyledi. “2009’dan bu yana bütün seçim sonuçlarını, seçmen listelerini takip ettiğimiz için ciddi bir birikimimiz var. Bu birikim doğrultusunda bizi geleceğe taşıyacak analizler yapıyoruz” diyen Adıgüzel, seçim güvenliği çerçevesinde sandık görevlilerinin tek tek aranması, online eğitim verilmesi süreçlerinin de devam ettiğini belirtti.

İYİ Parti Seçim İşleri Başkanı Mehmet Tolga Akalın, İYİ Parti’nin seçime tek başına gireceği bir varsayım üzerinden yaptıkları çalışmanın ana hatlarını aktardı. Türkiye’nin 195 bin 784 sandığının tamamındaki sandık yöneticilerinin mutlaka parti üyesi olduğu, yüzde elli ve üzerinde Adalet ve Kalkınma Partisi ile HDP’nin oy aldığı sandıklarda gönüllülerinin müşahit olduğu bir programı açıklayacaklarını belirten Akalın, “Okul sorumlularının yanında okul teknik sorumluluğunun olduğu, bunların birincil işlerinin merkezlere veri aktardığı bir program açıklayacağız. Bu program kapsamında da kuvvetle muhtemel Türkiye’de kesine yakın sandık sonuçlarını açıklayabilir hale gelmeyi umuyoruz. Böyle de temel bir iddiamız olacak” dedi. Diğer siyasi partilerle de sandık güvenliği çerçevesinde çalışmalarının olacağını belirten İYİ Partili Akalın, “Özellikle Türkiye’de Adalet ve Kalkınma Partisi ve HDP’nin yüzde 50’nin üzerinde oy aldığı sandıklarda ek güvenlik tedbirleri oluşturmak yönü itibariyle bir iş birliği için fırsat arayacağız” dedi.

İktidarın, seçimi kazanmak için her yolu mübah sayabilecek bir anlayışının olduğunu söyleyen HDP Seçim İşleri Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı İlknur Birol’a göre partisi açısından seçim güvenliği hiç olmadığı kadar önemli bir gündem. Seçim güvenliğinin toplumun tamamının meselesi olduğunu belirterek hareket ettiklerini söyleyen Birol, “Daha önceki seçimlerde seçim güvenliğine ilişkin oluşturulmuş zeminlerle diyaloğumuzu hiç kesmedik. Bu zeminlerle ilişkimiz devam ediyor. Toplantılara devam ediyoruz. Görüşlerimizi iletiyoruz” diye ifade etti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem