Muharrem İnce: Çiftçiye destek olmaya mecburuz!

Muharrem İnce: Çiftçiye destek olmaya mecburuz!

Nisan ayından itibaren süt ürünlerinde korkunç bir pahalılık olacak. Et korkunç pahalanır, bu kafayla giderseniz.

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Yalova’da basın toplantısı düzenledi. İnce, şunları söyledi:

“Aralık ayına kadar ‘nas’ deyip durdu Erdoğan, şimdi unuttu. 8.65’te, dolar üzerinden borçlandı Türkiye, bu tefeci bile ötesindedir. Tahtakale’ye gitsen daha ucuza borçlanırsın. İşte bu Erdoğan’ın itibarıyla, Türkiye’nin itibarıyla ilgili bir durumdur. Sıfırla borçlanan, 1’le borçlanan ülkeler var; Türkiye 8.65’le borçlanıyor. Bu kötü yönetimin, bu hukuksuzluğun, bu tek adamlığın sonucudur. Devlete, yargıya, merkez bankasına, TÜİK’e; devletin tüm kurumlarına güven kalmadığı için bu durumdayız. Son noktadayız artık, uçurumun kenarındayız.

Türkiye’de 20 yılda tarımı bitirdiler. Savaşta olan Ukrayna’dan, Rusya’dan gelecek gemileri dört gözle bekliyoruz. Ne bekliyoruz buğday bekliyoruz, ayçiçeği bekliyoruz. Buğdayın anavatanı olan Türkiye’de yaşayan insanlar bekliyor. Rusya’dan, Ukrayna’dan buğday gelmesi sevinilecek bir durum değildir, utanılacak bir durumdur.

Üretmeyen bir Türkiye çünkü, 20 yılda çiftçiyi bitirdiler, mazot 20 liranın üzerinde, elektrik pahalı, su pahalı, tohum pahalı, gübre pahalı, ilaç pahalı ve kendi kendine yeten 7 ülkeden biri olan Türkiye şimdi buğday gemilerinin yollarını gözlüyor. Ayçiçeği ithalatında dünya birincisiyiz, yazık günah. Trakya gibi toprakların olsun, ayçiçeğini dışarıdan bekle. Kötü yönetimin sonucudur bu. Tohum, gübre, mazot, ilaç. Bunların zamanı var. Tohumu geç verirsen ekilmez, tohum desteği vermenin bir anlamı olmaz. Gübre desteğini geç verirsen gübrenin zamanı geçen faydası olmaz.

"ÇİFTÇİYE DESTEK OLMAYA MECBURUZ"

Şimdi süt, sütte bir problem var. 4.70 liraydı süt, 5.70 yaptılar. Olmaz kardeşim hatalısınız, yanlışsınız. Yemin kilosu 6 liraydı, 7 lira oldu. 1 kilo sütle 1,5 kilo yem almak lazım, 1 kilo yetmez, 1 kilo bile alamıyor Türkiye’de. Bunun oranı dünyada çiftçinin para kazanabilmesi için, üreticinin işini sürdürebilmesi için 1 kilo sütle 1 buçuk kilo yem alması lazım. Bunu alamazsa inekleri keser, inekleri keserse süt daha da pahalanır. Yakında dışarıdan süt alırız biz. Yetmez 5,70. Yemin kilosu 7 liraysa, sütün litresi 7 lirayı geçmek zorundadır, 10 lira olmak zorundadır. Bu olmuyorsa üretemez çiftçi. Nisan ayından itibaren süt ürünlerinde korkunç bir pahalılık olacak. Bunu görüyorum, müneccim değilim. Et korkunç pahalanır, bu kafayla giderseniz. Türkiye’de 536 bin kişi tarım sigortası ödüyor. Bu yetmez. Mültecilerle birlikte 90 milyon kişi var. 536 bin kişi 90 milyona bakamaz. Çiftçiye destek olmaya mecburuz.

"EVDE TUVALETE GİTMEK 1 TL"

Basın mensuplarına “Siz de tuvalete giderken dikkatli olun” diyen İnce, evde tuvalete gitmenin 1 TL olduğunu söyledi. İnce, "Işığı açacaksın, taharet musluğunu kullanacaksın, sabun kullanacaksın, kâğıt kullanacaksın, elini yıkayacaksın, kurulayacaksın. Evde tuvalete gitmek bile 1 lira. İdareli gidin" dedi.

"İYİ Kİ ATATÜRK, İSMET PAŞA VAR"

Ukrayna-Rusya arasındaki savaşla ilgili Türkiye’nin dış politikası sorulan İnce, bu soruya şöyle yanıt verdi:

"İsmet Paşa 2. Dünya Savaşı’na Türkiye’yi sokmadığı zaman ‘Erkekliğimizden etti bizi’ diyerek İsmet Paşa’ya muhalefet ediyorlardı. Bugün gelinen noktada İsmet Paşa’dan bir özür dilemeliler önce. İsmet Paşa’dan özür dilemeliler, o zaman İsmet Paşa da doğru yapmıştı, şimdi yapılan da doğrudur. Bir de Atatürk’e bir Fatiha okusunlar. Montrö’yü düşünebildiği için. İyi ki Montrö var, iyi ki Atatürk var, iyi ki İsmet Paşa var."

"SORGULAMIYORSAN AÇ KALIRSIN AÇ"

Çanakkale Köprüsü’ne karşı olmadığını, finans modelini eleştirdiklerini söyleyen İnce, AKP seçmenine de seslendi. İnce, "Milli bir muhalefet yapıyoruz biz. Çanakkale Köprüsü mesela. ‘Köprüyü niye yaptın’ diye sormuyoruz. ‘Neden senin köprü pahalı’ diyoruz. Neden dolar, dolar üzerinden, euro üzerinden garanti veriyorsun diyoruz. Biz bunu sorguluyoruz. Finans modelin yanlış diyoruz. O zaman çiftçiye de dolar üzerinden garanti ver. Onu niye vermiyorsun? Demirel’in, Özal’ın köprüsü 10 TL, seninki neden 200 TL? Biz bunu sorguluyoruz. AK Partili kardeşlerim de bunu sorgulamak zorundadır. Bunu sorgulamıyorsan aç kalırsın aç" dedi.