Mülheim‘de 'Kürt Meselesi' tartışıldı

Mülheim‘de 'Kürt Meselesi' tartışıldı

Fikir Atölyesi Derneği'nin Almanya‘nın Mülheim şehrinde düzenlediği bir toplantıda Türkiye’nin yıllardır tam bir çözüm getirilemeyen sorunu olan 'Kürt Meselesi' konuşuldu.Mahmet Tanlı | AlmanyaHem tarihsel hem de güncel...

Fikir Atölyesi Derneği'nin Almanya‘nın Mülheim şehrinde düzenlediği bir toplantıda Türkiye’nin yıllardır tam bir çözüm getirilemeyen sorunu olan 'Kürt Meselesi' konuşuldu.

Mahmet Tanlı | Almanya

Hem tarihsel hem de güncel bazda Kürt sorununun çözülememesinin yarattığı sonuçların gündelik hayata etkilerinin anlatıldığı toplantı,  Fikir Atölyesi Başkan Yardımcısı Orhan Göktan‘ın katılımcıları selamlaması ile başladı. Daha sonra Erdal Tekin ‚''Eşit Yurttaşlık ve Kürt sorunu'', Mehmet Tanlı ''Tarihsel ve güncel boyutlarıyla Kürt Meselesi – Birlikte yaşam'' ve Aydın Sayılan da, ''Kürt Diasporası'' gibi konularda sunumlar yaptılar.

Halk Ozanı Gani Cansever'in yönettiği Bilgilendirme toplantısında verilen aralarda yine Gani Cansever Bremen Dostluk Korosundan öğrencisi Gül Polat ile kendi bestesi olan bir Ömer Hayyam, 16. yy Kürt Ozanı Feqiye Tera şiiri ve Arame Tigran bestesi olan türküleri seslendirdiler.

Kürt sorunu tam demokraside çözülür

Akademisyen ve AB Uzmanı Erdal Tekin sunumunda‚''Kürt sorununun eşit yurttaşlık bazında, demokrasi tüm kurum ve kurallarıyla işlediği zaman çözülmüş olacaktır. Ülkemiz bu sorunu çözerse önü açılacak, daha çok yatırımcı gelecek, ekonomi düzelecek ve bölgede üstün güç olacaktır'' dedi

Gazeteci ve Belediye Meclis Üyesi Mehmet Tanlı ise ‚''Kürt sorununa yaklaşırken madalyonun her ikiyüzüne de bakmak lazım. Kürtlerle barış Türkiye için hayati önem taşımaktadır. Yoksayan inkareden zihniyet kaybolmalıdır. Yaşanılan coğrafyada bin yıllık bir kültürel gerçek ve Türklerile Kürtlerin bin yıldır süren bir kader yolculuğu, ortaklığı vardır.‘‘ dedi.

Üçüncü konuşmacı Dr. Aydın Sayılan da Türkiye'den ilk büyük Kürt Diasporasının 12 Eylül 1980 Askeri darbe sonrası ve aralarında bir çok Akademisyenin de bulunduğu büyük bir grubun Almanya'ya geldiğini sürgün yaşamına başladığını söyledi.

Tüm konuşmacılar Kuzey Suriye'ye yapılan operasyonun zamanlamasının manidar olduğunu belirterek kan dökülmesine son verilmesini, sorunların karşılıklı konuşarak çözülmesi talebinde bulundular.

Mülheim'deki toplantı soru-cevap bölümü, Türkçe ve Kürtçe seslendirilen Türkülerle sonbuldu.