Mülkiyeliler: Adalet talebinden vazgeçmeyeceğiz

Mülkiyeliler: Adalet talebinden vazgeçmeyeceğiz

Prof. Dr. Zübeyde Üstel’in mahkûmiyet kararı onandı. Mülkiyeliler Birliği 'adalet' istedi.Mülkiyeliler Birliği Yönetim Kurulu, Mülkiyeli bilim insanı Prof. Dr. Füsun Üstel’e verilen hapis cezasının istinaf tarafından onaylanmasına...

Prof. Dr. Zübeyde Üstel’in mahkûmiyet kararı onandı. Mülkiyeliler Birliği 'adalet' istedi.

Mülkiyeliler Birliği Yönetim Kurulu, Mülkiyeli bilim insanı Prof. Dr. Füsun Üstel’e verilen hapis cezasının istinaf tarafından onaylanmasına tepki gösterdi. “2018 yılı Mülkiye Büyük Ödülüne layık görülen değerli hocamız Prof. Dr. Füsun Üstel’in cezaevine girecek olması, bizler için büyük bir üzüntü ve utanç kaynağıdır” denilen açıklamada, “hukukun üstünlüğüne ve demokrasiye olan bağlılığımız gereği Prof. Dr. Füsun Üstel’in ve barış talebi nedeniyle yargılanan tüm bilim insanlarının yanında olduğumuzu beyan ediyoruz. Muhalefeti ve eleştirel düşünceyi düşmanlaştıran yönetim aklı karşısında, hukuk devleti ve demokrasi mücadelesinden, adalet talebinden vazgeçmeyeceğiz” ifadeleri yer aldı.

Açıklamanın tamamı şöyle:

“Prof. Dr. Füsun Üstel’in ve barış talebi nedeniyle yargılanan tüm bilim insanlarının yanındayız!

2016 yılında “Bu Suça Ortak Olmayacağız” başlıklı barış bildirisini imzalayan binlerce akademisyen hakkında “terör örgütü propagandası” yaptıkları gerekçesiyle açılan ceza davaları devam ediyor. 2017 yılında açılmaya başlanan davalarda bugüne kadar 1 yıl üç aydan 2 yıl 6 aya kadar uzanan hapis cezalarına hükmedildi. Değerli mezunumuz Prof. Dr. Füsun Üstel’e verilen 1 yıl 3 ay ertelemesiz hapis cezası da İstinaf Mahkemesi tarafından onanarak kesinleşti.

Yurttaşlık alanındaki bilimsel çalışmaları, kültür politikaları alanında yürüttüğü özgün dersler, Araştırma ve Öğretim Özgürlüğü Uluslararası Çalışma Grubu (GIT) bünyesinde yürüttüğü faaliyetler başta olmak üzere akademik özgürlük mücadelesine katkıları ile tanıdığımız ve 2018 yılı Mülkiye Büyük Ödülüne layık görülen değerli hocamız Prof. Dr. Füsun Üstel’in cezaevine girecek olması, bizler için büyük bir üzüntü ve utanç kaynağıdır.

Günümüz demokrasisinin kurucu unsurunu oluşturan temel hak ve özgürlükler çerçevesinde ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gereken barış bildirisini imzalayan bilim insanlarına karşı açılan ceza davalarının,  barış talebinden suç ve suçlu yaratmaya ve akademik özgürlük ilkesini temel alan üniversiter geleneği tasfiye etmeye yöneldiği açıktır.

Mülkiyeliler Birliği Yönetim Kurulu olarak bizler, hukukun üstünlüğüne ve demokrasiye olan bağlılığımız gereği Prof. Dr. Füsun Üstel’in ve barış talebi nedeniyle yargılanan tüm bilim insanlarının yanında olduğumuzu beyan ediyoruz. Muhalefeti ve eleştirel düşünceyi düşmanlaştıran yönetim aklı karşısında, hukuk devleti ve demokrasi mücadelesinden, adalet talebinden vazgeçmeyeceğiz.

Mülkiyeliler Birliği Yönetim Kurulu”

Önceki ve Sonraki Haberler
Son Dakika