Mülkiyeliler Birliği: Bu saldırı bilime ve 157 yıllık geleneğedir

Mülkiyeliler Birliği: Bu saldırı bilime ve 157 yıllık geleneğedir

Bugün karşı karşıya olunan sorunun sadece SBF-Mülkiye’nin değil Türkiye’nin de sorunu olduğuna vurgu yapılan açıklamada, 157 yıllık köklü bir geleneğe yönelik bir saldırının söz konusu olduğu belirtildi.    Siyasal...

Bugün karşı karşıya olunan sorunun sadece SBF-Mülkiye’nin değil Türkiye’nin de sorunu olduğuna vurgu yapılan açıklamada, 157 yıllık köklü bir geleneğe yönelik bir saldırının söz konusu olduğu belirtildi.    

Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni hedef almanın Türkiye’nin ilerici birikimini, aydınlanmasını  hedef almak anlamına geldiğine dikkat çekilen açıklamada, “Unutulmamalıdır ki; 12 Mart ve 12 Eylül darbecilerinin dağıtmaya çalıştığı bu gelenek, 157 yıldır varlığını sürdürüyor ve sürdürmeye devam edecektir. Darbecilerin ise nasıl lanetle anıldığını hepimiz biliyoruz'' dendi. Açıklamada “SBF’deki eleştirel bilim geleneğinin, ihraç edilen akademisyenlerimizin de katılım ve desteğiyle devam edeceğinden hiçbir şüphemiz yoktur. Bütün Mülkiyelilere, bütün Türkiye’ye bir kez daha hatırlatıyoruz: Bu saldırı darbeye ya da teröre değil bilimedir. İnsanlarımızın refahı ve mutluluğu için, Türkiye’nin çağdaş bir ülke olması için ne tür engellerle karşılaşırsak karşılaşalım, mücadele etmeyi sürdüreceğiz. Bu bizim ülkemize, insanlarımıza borcumuzdur'' dendi.

Açıklamanın tamamı şöyle:

“Olağanüstü Hal kapsamında 686 sayılı KHK ile Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi-Mülkiye’den çoğunluğu üyemiz olan 24 bilim insanı ihraç edildi. Diğer üniversitelerden de SBF çıkışlı akademisyenler ihraç edilenler arasında yer aldı.

157 yıllık köklü geleneğe yönelik bir saldırıyla karşı karşıyayız. Her biri kendi alanında önemli çalışmalar yapan ve Türkiye’nin bilim hayatına önemli katkılar sunan akademisyenlerin ihraç edilmesinin terörle ve darbecilikle herhangi bir ilgisinin olmadığı kamuoyunca bilinmektedir.

Ahmet Haşim Köse, Ahmet Murat Aytaç, Aydın Ördek, Aykut Çoban, Barış Ünlü, Benan Eres, Bülent Duru, Canberk Gürer, Cavidan Soykan, Dinçer Demirkent, Ekin Değirmenci, Elçin Aktoprak Uzgel, Gamze Nazan Bedirhanoğlu Balaban, Gökçen Alpkaya, Hande Dönmez, İlhan Uzgel, Murat Sevinç, Nilgün Erdem, Nisan Kuyucu, Pınar Ecevitoğlu, Şennur Özdemir, Utku Balaban, Zafer Yılmaz, Zeliha Etöz; Türkiye’nin gelişebilmesi için çalışmalar yapmış, bilim ile halkın mutluluğu arasında doğrudan bir bağlantı olduğundan hareketle, bilimsel faaliyetlerini sürdürmüşlerdir.

Daha önceki KHK ihraçları sonrasında istifasını talep ettiğimiz Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş, bu listelerin hazırlanmasındaki sorumluluğundan dolayı derhal istifa etmelidir.

Bugün karşı karşıya olduğumuz sorun, sadece SBF-Mülkiye’nin değil Türkiye’nin de sorunudur.

Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni hedef almak Türkiye’nin ilerici birikimini, aydınlanmasını  hedef almak anlamına gelmektedir. Unutulmamalıdır ki; 12 Mart ve 12 Eylül darbecilerinin dağıtmaya çalıştığı bu gelenek, 157 yıldır varlığını sürdürüyor ve sürdürmeye devam edecektir. Darbecilerin ise nasıl lanetle anıldığını hepimiz biliyoruz.

SBF’deki eleştirel bilim geleneğinin, ihraç edilen akademisyenlerimizin de katılım ve desteğiyle devam edeceğinden hiçbir şüphemiz yoktur. Bütün Mülkiyelilere, bütün Türkiye’ye bir kez daha hatırlatıyoruz: Bu saldırı darbeye ya da teröre değil bilimedir. İnsanlarımızın refahı ve mutluluğu için, Türkiye’nin çağdaş bir ülke olması için ne tür engellerle karşılaşırsak karşılaşalım, mücadele etmeyi sürdüreceğiz. Bu bizim ülkemize, insanlarımıza borcumuzdur.

Bütün Mülkiyelileri, Fakültemiz ve akademisyenlerimizle dayanışma içinde olmaya çağırıyoruz.

Mülkiyeliler Birliği Yönetim Kurulu''

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
GENEL