Mülteci karşıtı söylemlerin çocuklar üzerindeki etkileri

Mülteci karşıtı söylemlerin çocuklar üzerindeki etkileri

Mülteci karşıtı söylemlerin çocuklar üzerind... Mülteci çocuklarla çalışan psikolojik danışmalar, nefret söyleminin okullarda akran zorbalığına ve ayrımcılığa neden olduğuna dikkat çekiyor.

Burcu Karakaş

On ilde okullarda başlatılan uyum projesine katılan öğretmenler anlattı.

"Sınıfımızda birçok şeyler değişti. Empati kurmayı öğrendik."

Mersinli 10 yaşındaki Ecrin, 6'sı Suriyeli, 1'i Iraklı 23 öğrencinin eğitim gördüğü bir devlet okulunda okuyor. Ayrımcılıkla mücadele etmek için hayata geçirilen bir projenin sonunda, sınıf öğretmeni Suna Yelçi'ye bu notu iletmiş. Ecrin gibi proje sayesinde empati kurmayı öğrendiğini düşünen çocukların sayısı az değil.  

Çoğunluğu Suriyeli olan mülteci çocukların sosyal uyumlarını artırmayı hedefleyen "YanYana Projesi", Türkiye'nin mülteci nüfus oranı en yüksek 10 ilinde, yani Kilis, İstanbul, Mersin, Hatay, İzmir, Bursa, Adana, Antep, Urfa, Konya'da uygulandı. Birey ve Toplum Ruh Sağlığında İZ Derneği (Bir İZ), AB Demokrasi ve İnsan Hakları için Avrupa Aracı desteği ve Milli Eğitim Bakanlığı ile yürütülen, ayrımcılığı azaltma ve kaynaştırma odaklı interaktif etkinliklerden oluşan proje, 40 binden fazla ilkokul ve ortaokul öğrencisine ulaştı.

Ancak projenin İstanbul'da düzenlenen basın toplantısına katılan psikolojik danışman ve öğretmenlerin de dediği gibi, başarıya ulaşmak kolay olmadı. Bunun nedenlerinden biri, Urfa'da görevli psikolojik danışman Mehmet Ağaç'ın Albert Einstein’ın hatırlattığı sözünden kaynaklanıyor: 

"Önyargıları kırmak  atom çekirdeğini parçalamaktan daha zor."

"Tek başlarına oturuyor, içlerine dönüyorlar"

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan bir rapora göre, 2022 itibari ile Türkiye'de yabancı uyruklu çocukların yüzde 68,51'i eğitim alabiliyorken yüzde 31,49'u eğitim hakkından mahrum kalıyor. Rapor, Türkiye'de bulunan okul çağındaki Suriyeli çocukların ise yaklaşık üçte birinin okula hiç gidemediğini ortaya koyuyor. Resmi verilere göre, okula gidemeyen Suriyeli çocuk sayısı 393 bin 547. Eğitimine devam edebilen mülteci çocuklar ise okul ortamında sıklıkla ayrımcılık ve ötekileştirmeye maruz kalıyor. 

YanYana Projesi'ne katılan öğretmenler, öğrencilerle yaptıkları çalışmalarda yemek ya da müzik gibi kültürlerarası benzerliklere odaklandıklarını, bu çalışmalar sırasında kendi önyargılarının da kırıldığını dile getiriyor. Çocukların önyargılarının genelde evde duyduklarından kaynaklandığını dile getiriyorlar. DW Türkçe'ye konuşan, Urfa Akçakale'de bir köy okulunda çalışan psikolojik danışman Ayda Yılmaz, öncelikle önyargıların beslendiği kanalları yıkmak gerektiğini belirtiyor.

"Ayrımcılık çok var. Arap öğrenciler dışlanıyor. Oyuna alınmıyorlar. Tek başlarına oturuyorlar, kendi içlerine dönüyorlar. 'O Arap, bizden değil' gibi söylemler olabiliyor. Bu söylemin beslendiği çok alan var. Aile besleyebiliyor ya da televizyonda duyabiliyor. Dili düzeltmek, 'Ben' değil, 'Biz' diyebilmek önemli."

İzmir'de çalışan psikolojik danışman Tülay Kaya, bir Suriyeli öğrencisinin sınıfta "istenmeyen kişi" ilan edildiğini aktarıyor. Çocuğun devamsızlığı üzerine durumun ayırdına vardığını söyleyen danışman, "Onun gelmediği günlerde sınıfın adeta bayram ettiğini, Suriye'de okurken ise okul birincisi olduğunu öğrendim. Dil sorunu nedeniyle kendini burada gösteremiyordu" diyor. 

Mülteci karşıtı söylem nedeniyle okullarda akran zorbalıkları da yaşanıyor. DW Türkçe'ye konuşan Hatay Antakya'da görevli psikolojik danışman Buse Karakadılar, tanık olduğu bir olayı anlatıyor:

"Türk öğrenciler rehberlik odasını dahi sahipleniyor. 'Burası Türklerin, biz buradayız. Girme' diyenler olabiliyor. Bunu duyan mülteci öğrenciler arasında kendisini iletişime kapatan, sanki gözünün ışığı sönen çocuklar gördüm."

"Bu sene sınıfımda daha az Türk öğrenci var"

Karakadılar'ın 13 yaşında Suriyeli bir kız öğrencisi olmuş. Psikolojik danışman, 10 yıl önce Türkiye'ye sığınan ailenin kızıyla yaptığı görüşmeyi unutamıyor.

"'Hayatımda siyah dışında hiçbir renk yok' demişti. Proje kapsamında yaptığımız görüşmeler sonunda renkli kıyafetler giymeye başladı. Tuval almıştım kendisine, resimde iyiydi. Resim yapmaya başladı. Resimleriyle yarışmalara katıldı."

Buse Karakadılar'a göre, Hatay ili Suriye ile komşuluğu nedeniyle ayrımcılık konusunda Türkiye'deki birçok kentten daha avantajlı durumda. Çocukların sınıflara evde duyduklarını taşıdığını o da söylüyor.

"'Çocuklarımın onlarla okumasını istemiyorum' diyen çok veli var. Mesela, bu sene sınıfımda geçen senelere göre daha az Türk öğrenci var."

Mültecilerin yoğunlukta yaşadığı illerin başında İstanbul geliyor. İstanbul'un Gaziosmanpaşa ilçesinde görev yapan, ismini vermek istemeyen bir psikolojik danışman da mülteci çocukların dışlandıklarını, oyunlara alınmadıklarını, "O yabancı, anlamaz", "O Suriyeli, bilmez" gibi sözlerle etiketlendiklerini aktarıyor. Okulunda Ukrayna, Afganistan, Pakistan ve Suriye'den gelen çocuklar bulunan öğretmen, çift taraflı akran zorbalığına dikkati çekiyor:

"Çocukların farklılıklara saygı göstermesi için eğitimler yapıyoruz. Ötekileştirmenin ortadan kaldırılması için çalışıyoruz. Her iki taraf da akran zorbalığına maruz kalabiliyor. Mülteci çocuklar dil problemi nedeniyle kendilerini ifade edemediklerinde fiziksel davranışlarda bulunabiliyor. Hiç Türkçe bilmeyen, yani hiç iletişim kuramayan öğrencilerim var."

Mülteci çocuklarla Türkiyeli çocukların bir arada yaşamasını kolaylaştırmak amacıyla uygulanan projeye katılan dördüncü sınıf öğrencisi İremsu'nun sözleri ise çocuklar arasında köprü kurabilmenin önemine işaret ediyor.

"Bence sevgiyi, görgüyü tüm dünya görsün. Çok güzel oyunlar oynadık. İyi ki oyunlarımızı oynamışız."

"Mülteci karşıtı söylemlerin çocuklar üzerindeki etkileri" haberi, 20 Haziran 2022 tarihinde yazılmıştır. 20 Haziran 2022 tarihinde de güncellenmiştir. Türkiye kategorisi altında bulunan Mülteci karşıtı söylemlerin çocuklar üzerindeki etkileri haberi 2022 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. Mülteci karşıtı söylemlerin çocuklar üzerindeki etkileri 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Türkiye konusunda 17 Nisan 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 08:38 Erkan Avcı 10 reyting iddiasını tutturdu
 2. 08:32 Barış Pehlivan: Duydum ki Erdoğan, Gaye Erkan'a yeni bir görev vereceğine dair vaatte bulunmuş
 3. 08:27 CHP’nin kazandığı belediyelerin borçları açıklandı: Sancaktepe ikinci sırada
 4. 08:21 Beyoğlu’nda değişim başladı. Sahili işgal edilen kaçak yapılar belediye tarafından kaldırılıyor
 5. 08:17 AK Parti'de ikinci ıstakoz vakası
 6. 08:12 İsmail Saymaz: Jakuzi hariç her şey var
 7. 08:07 Fehmi Koru: Muhalefete oy veren iller halklarının cezalandırılmasını isteyenler çıktı
 8. 08:04 Meteoroloji uyardı: Meteoroloji’den kuvvetli rüzgar uyarısı
 9. 02:42 Dünya Bankası'ndan Türkiye'ye ilişkin açıklama geldi
 10. 02:30 PSG ve Dortmund, Şampiyonlar Ligi'nde yarı finale çıktı
 11. 02:20 Dünya Bankası, Türkiye'ye yönelik 18 milyar dolarlık finansman sağlayacağını duyurdu
 12. 02:16 İsrail ordusu'nun Refah'ta eve düzenlediği saldırıda 4'ü çocuk 7 Filistinli'nin öldüğü bildirildi
 13. 01:40 Cumhurbaşkanı Erdoğan temel sorunumuz enflasyon olduğunu açıkladı
 14. 01:38 İngiliz General Ukrayna'yı uyardı: 2024’te yenilebilir
 15. 01:35 Gelecek-Saadet'in 'hayat pahalılığı araştırılsın' teklifinin reddedildiği açıklandı
 16. 01:33 Fenerbahçelilere Müjde geldi: Olympiakos Maç o kanaldan şifresiz yayınlanacak
 17. 01:30 IFC'den Ülker Bisküvi'ye 75 milyon avroluk kredi sağlayacağını açıkladı
 18. 01:27 İsrail Ordu Sözcüsü açıkladı: İran'ın saldırısına yanıt vermemek mümkün değil
 19. 01:03 Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan öğretmen ataması açıklaması geldi
 20. 00:49 Bakan Şimşek yatırımcıları uyardı: "temkinli olun"
Türkiye Haberleri