Murat Ağırel yazdı: Ana haber bültenlerinde izletilmeyenler

Murat Ağırel yazdı: Ana haber bültenlerinde izletilmeyenler

''Vatandaşın geçim derdi yok, ateş pahası market pazar fiyatları yok, vatandaşa mikrofon uzatıp nedir durumunuz diye sormak yok''

Pek farkında değiliz…

Türkiye'de kamuoyunun gündem algısı artık değişti. Ana haber bültenlerini izliyorsanız siyasetçilerin karşılıklı açıklamalarının dışında sürekli üçüncü sayfa haberlerini görüyoruz.

Biri birini bıçaklama kareleri, trafikte kavga görüntüleri, hırsızlık anları vs. görüntülerini ajanslardan alıp bunları bülten diye önümüze koyuyorlar. Ha bir de sevimli kedi köpek ya da hayvan videolarını da bültenin sonuna mutlaka ekliyorlar.

Doldur boşalt yani…

Bir bakış açısı, bir perspektif koyup haberleri harmanlayarak nedenleriyle vermek diye bir şey kalmadı. Vatandaşın geçim derdi yok, ateş pahası market pazar fiyatları yok, vatandaşa mikrofon uzatıp nedir durumunuz diye sormak yok.

Tabii ki bunun nedeni sansür…

Bu başka bir yazının konusu…

Gelin bugün size Türkiye'de adaletin nasıl işlemediğine dair çarpıcı örnekleri anlatayım.

Gündem algısı değişti derken işte tam da bundan bahsediyorum. Aylardır belediyelerden parti fark etmeksizin yolsuzluk fışkırıyor. Mahkemeler açılıyor, kararlar veriliyor.

Fakat görevden alınanlar hep muhalefet partilerin belediye başkanları oluyor.

Bir belediye başkanı "ihaleye fesat karıştırmak ve zimmet" suçlaması ile gözaltına alınıyor. Sonrasında ise o belediye başkanının görevden uzaklaştırıldığını duyuyoruz.

Kısa süre önce yaşandı…

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ve belediye başkan yardımcısı Halit Güleç "ihaleye fesat karıştırmak ve zimmet" suçlarını işlediği gerekçesiyle görevden uzaklaştırıldı.

Bilecik Belediyesi'ndeki rüşvet iddialarına ilişkin yürütülen soruşturma nedeniyle Belediye Başkanı Semih Şahin geçici olarak görevden uzaklaştırıldı. Semih Şahin, CHP'den ihraç edildi.

İzmir Menderes Belediyesi'nde yürütülen rüşvet soruşturması kapsamında Belediye Başkanı Mustafa Kayalar, belediye meclis üyesi E.G, bir otelin müdürü ile bir mimarlık şirketi sahibi gözaltına alındı. Görevlerinden uzaklaştırıldılar.

Aksaray'ın Yenikent beldesinin bağımsız Belediye Başkanı Mehmet Emin Yumuşak'ın da görevden uzaklaştırılması istendi. Bakanlık, Yumuşak'ın da geçici olarak görevden uzaklaştırılmasına karar verdi.

Örnekler çoğaltılabilir.

Tabii ki bu tür iddialar araştırılacak ve tüm yönleri ile sonuçlandırılıp sonuca bağlanacak. Hangi parti ve kim olursa olsun ciddiyetle ele alınmalı.

Ama öyle olmuyor.

Şimdi size vereceğim örneği siz hiç ana haber bültenlerinde gördünüz mü?

Bakın…

2013 yılında Şırnak 1. Ağır Ceza Mahkemesi, Şırnak'ın Uludere Belediyesi ile bu ilçeye bağlı Hilal ve Şenoba belde belediyelerinin ihalelerinde rüşvet alınıp verildiği ve ihalelere fesat karıştırıldığı suçlamasıyla 32 sanık hakkında dava açtı.

6 Ocak'ta son duruşması yapılan davada aralarında Şırnak Uludere Belediye Başkanı Sait Ürek, Hilal Belediye Başkanı Cevher Benek ile bir önceki dönem Şenoba Belediye Başkanlığı görevinde bulunan Sabri Babat hakkında ihaleye fesat karıştırma suçundan 3 yıldan 4 yıl 5 aya kadar değişen sürelerde hapis cezası verildi.

Deutsche Welle Türkçe'den Eray Görgülü imzasıyla yayımlanan haberde Uludere Belediye Başkanlığını yürüten Sait Ürek, 2012 yılında Uludere İlçe Başkan Yardımcılığı görevinde bulunduğu dönemde Şenoba ile Hilal belde belediyelerinin kanalizasyon yapımı, kanalizasyon için inşaat malzemesi alımı, yol, duvar ve sulama kanalları yapım işi ihalelerine fesat karıştırdı.

Sait Ürek'in, kardeşi Hüseyin Ürek ile birlikte kurduğu şirketle ihalelere girdiği, aynı zamanda Mustafa Ürek ve Hasan Ürek kardeşlerin kurduğu diğer şirketle birlikte hareket ettiği ve rekabet ortamını engellediği tespit edildi. Bu şekilde TCK'nın 235. maddesinde tanımlanan ihaleye fesat karıştırma suçunu işlediği hükmüne varılan Sait Ürek hakkında 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verildi.

Suç duyurusu yapıldı, görevden alma yok.

Mahkeme 9 yıl devam etti, görevden alınma yok.

Mahkeme hapis kararı verdi, görevden alma yok.

Ne var?

Hapis kararından sonra görevden alacak Bakan ile çekilmiş bir fotoğraf var.

Geçmiş olsun.

Vatandaşın milyonlarca lirası bir fotoğrafla bir iki kişinin cebine indirildi.

Hukuk? Adalet? Hakkaniyet? Eşitlik?

Hiçbiri yok tabii ki…

İşte hukukun olmadığını biz bunun için söylüyoruz.

Parti devleti diye bunun için diyoruz. Adamlar ihaleye fesat karıştırmışlar. Rüşvet almışlar-vermişler. Suç, mahkeme kararı ile sabit hale gelmiş.

Bir fotoğrafla işi çözüyorlar.

Hadi hep birlikte ana haber bültenlerinde sevimli hayvan videoları izlemeye devam…

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem