Murat Muratoğlu: Kömür, makarna yerine konut verelim seçmene

Murat Muratoğlu: Kömür, makarna yerine konut verelim seçmene

''Şöyle söyleyeyim; Eğer istenilen koşulları taşıyorsanız gözünüzü kapayın, başvurunuzu yapın''

Ülkede her iki yılda bir seçim olsa keşke… Halkı daha çok düşünmeleri gerekir böylece… Dün TOKİ'nin en kapsamlı sosyal konut kampanyası açıklandı.

Şöyle söyleyeyim; Eğer istenilen koşulları taşıyorsanız gözünüzü kapayın, başvurunuzu yapın.

Patron çıldırdı! Gel vatandaş batan geminin malları bunlar… Dar gelirliler bu fırsatı bir daha kolay kolay bulamazlar.

Sattıkları 2+1 daire, 608 bin lira, aylık taksiti 2 bin 280 lira… Sadece inşaat maliyetinin bile hayli altında…

Gerçek enflasyon göz önüne alındığında 240 ay vade demek ileride taksit ödemek için cebinizdeki bozukluklar bile ödemenize yetecek.

Peki, nerede, kaç metrekare? Giriş katı ile en üst katın fiyatı aynı mı? Kura mı olacak? Yoksa kendileri mi açıklayacak seçilenleri… Plan nerede? Proje nasıl olacak? TOKİ'ye kaynak nereden aktarılacak?

Başvurular bugün başlıyor ama kritik ayrıntılar dahi belli değil… O kadar aceleleri var ki, olay makarnadan, kömürden direkt konuta döndüğüne göre, oyları bayağı bir düşmüş herhalde!

Yılbaşı itibarıyla inşaatlara başlanıp iki yıl içerisinde bitirileceğinin sözünü vermek, seçimde oyunuzu bize verin ki ev işinizi garanti edelim anlamını taşıyan seçim rüşveti…

Yandaşa vereceğine hiç değilse dar gelirliye versin. Eyvallah der geçersin. Ey sandık sen nelere kadirsin?

Artık siz düşünün bu seçimi ne kadar çok istediğini… Veriyor hiç yarın olmayacakmış gibi… Her şeyi gözden çıkarmış sanki! Çaresizlik ne fena!

Harcanacak para yaklaşık 900 milyar lira… Yaklaşık 50 milyar dolar! Sahi bu ülkenin o kadar kaynağı mı var? Finansal olarak gelirleri, giderlerini nasıl hesaplamışlar? Zararı nereden karşılayacaklar?

Bedava peynir sadece kapanda bulunur misali bunu yapmanın günümüz şartlarında tek bir yolu var, battı balık yan gider!

Zira burada mevzu milletin gelirinin yaşamaya yetmemesi… İmkânlarının iyice kısıtlanması… Bu hale düşmenin acısı… Hani dar gelirliyi dar gelir seviyesinden kurtaracak projeleri?

TOKİ'ye gelirsek… Adı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı… Tam da bu iş için 1984 yılında Turgut Özal'ın talimatıyla kuruldu.

Kuruluş amacı her daim dar gelirliye ev yapmaktı. Zira toplu konut idaresinin orman arazisine lüks konut, rezidans, villa üretimiyle ne alakası vardı?

TOKİ kupon arazi peşinde koşup yandaşlarla ortaklığa gidince amacından saptı. Mevcut İktidar döneminde hangi kurum kendi alanında kaldı? Hepsi partinin amaçları doğrultusunda kullanıldı.

Seçime aylar kala yine vatandaş hatırlandı… Kimsenin hevesini kırmak istemem ama bu proje bundan 3 yıl önce zamanın Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından da açıklanmıştı.

Hadi hayırlısı… Bakalım şapkadan çıkacak başka tavşan kaldı mı?