Murat Yetkin: Batıyla silah işleri açılıyor

Murat Yetkin: Batıyla silah işleri açılıyor

"Türkiye’nin hem ABD hem AB’dan NATO savunmasını ilgilendiren talepleri var"

Gazeteci-yazar Murat Yetkin, NATO Zirvesi'nin Türkiye'nin tıkanan silah alım ve ortak üretim projelerinin önünü açacağına belirterek, "Türkiye Fransa-İtalya ortak yapımını SAMP-T hava savunma sistemi konusunda uzun süredir görüşüyor. SAMP-T Amerikan Patriot sisteminden daha modern, Rusya’dan alınan S-400’lerle başa çıkabilecek, ancak NATO standardına uyumlu bir savunma füzesi sistemi. Halen Fransa, İtalya, İngiltere’nin yanı sıra Yunanistan, Mısır, Suudi Arabistan, Katar silahlı kuvvetleri dahil kullanımda.
Görüşmeler EUROSAM tarafından üretilen sistemin üst modeli Aster-30’un Türkiye’nin talepleri de dikkate alınarak yeniden tasarımı ve teknoloji transferi ile birlikte Türkiye’nin de katılımıyla üç ülkenin ortak üretimi üzerinden yürütüldü. Yani hayata geçirilebilirse SAMPT sistemi mevcut modellerden biri değil, Türkiye’nin savunma ihtiyaçları da dikkate alınarak hazırlanan bir üst model olması bekleniyor." diye yazdı.

Türkiye'nin hem ABD, hem AB'den NATO savunmasını ilgilendiren talepleri olduğunu kaydeden Yetkin, "Bunlar sadece silah alımıyla ilgili değil, başta PKK olmak üzere Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı güvenlik sorunlarıyla da ilgili. Bu sorunlar Ukrayna-Rusya savaşı ile gündeme gelen İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği konusuyla su üzerine çıktı ve NATO belgelerinde de yerini aldı. Ankara Üçlü Muhtıra’da Stokholm ve Helsinki’nin verdiği sözler yerine gelmedikçe nihai onayı vermeyeceğini söylüyor. Ancak öyle görünüyor ki onay verilmediği sürece şimdi yakılan sarı ışıkların yeniden kırmızıya dönme ihtimali de var.
Her konu bir şekilde diğerine bağlı ilerliyor." ifadelerini kullandı.

Bu yazı yetkinreport.com sitesinde yayınlanmıştır...

Önceki ve Sonraki Haberler
Türkiye