Murat Yetkin yazdı: Rus büyükelçinin yanıtlayamadığı Türkiye seçimleri sorusu

Murat Yetkin yazdı: Rus büyükelçinin yanıtlayamadığı Türkiye seçimleri sorusu

Gazeteci, yazar Murat Yetkin, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Aleksei Erkhov'un 15 Mart akşamı Ankara'da düzenlediği basınla sohbet toplantısında 14 Mayıs seçimleriyle ilgili soruya verdiği yanıtı yazdı.

Erkhov'a "Seçimleri muhalefet kazanırsa Türkiye-Rusya ilişkileri ne şekil alacak?" sorusunu yönelttiğini belirten Yetkin, şu ifadeleri kullandı: 

"Açıkçası Büyükelçinin 'Rusya-Türkiye ilişkilerinin 500 yıllık geçmişi var. Önemli olan dosluk, komşuluk işbirliğinin devamıdır' gibi bir yanıt vermesini bekliyordum. Ama 'Cevap vermenin imkânsız olduğu sorular vardır' dedi; Türkiye’deki seçimler konusunda önceden bir şey söylemek kolay değildi.
...
Daha açık sordum: yani Türkiye-Rusya ilişkileri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçimi kazanmasına mı bağlıydı? Büyükelçinin bu soruya yanıt vermekten kaçınmasını bile aslında Rusya’nın Erdoğan’ın kazanmasını istediği şeklinde yorumlamak mümkündü.

'Türkiye’nin içişlerine karışmak istemiyorum' dedi Erkhov; 'İlginç geleneklerimiz var. Önceki elçilerimizin başına gelenler var.' Daha önce Rusya’nın İstanbul Başkonsolosluğu yürüten Erkhov yine gülerek hatırlattı: 'Yedikule’yi, biliyorsunuz.'

'Sizi Yedikule’ye atacak halleri yok ya' diye şakasına karşılık verdim. 'Bir Rus atasözü vardır' dedi; 'Atılacak insan varsa, atılacak yer bulunur.'

Rus Büyükelçisi daha fazla konuşup başımın belaya sokmaya niyeti olmadığını söylemek istiyordu."

Etiketler :