Murat Yüzbaşı hala adalet arıyor!

Murat Yüzbaşı hala adalet arıyor!

Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda görev yaparken FETÖ’nün Atabeyler kumpası nedeniyle tutuklanan ve aylarca cezaevinde yatan yüzbaşı murat eren...murat eren...

Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda görev yaparken FETÖ’nün Atabeyler kumpası nedeniyle tutuklanan ve aylarca cezaevinde yatan yüzbaşı Murat Eren’in hukuk mücadelesi sürüyor. Adalet Bakanlığı, yarınki davaya aylardır beklenen yanıtını gönderirse Eren ilk kez savunma yapacak. Yanıt gelmezse 13 yıllık adalet arayışı daha da uzayacak.

FETÖ’nün TSK’ye kurduğu Atabeyler kumpası davasında sanık olan Murat Eren’in hukuk mücadelesi bitmedi. Yarın görülecek duruşmada Adalet Bakanlığı’nın aylardır gelmeyen yanıtı bekleniyor.

Barış Terkoğlu'nun haberine göre; Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda görev yapan Pilot Yüzbaşı Murat Eren, 2006 yılında Atabeyler kumpasıyla hedef alınmıştı. İsimsiz bir ihbar postası ile başlayan operasyonun sonunda dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’a suikast, örgüt üyeliği, devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklamak, izinsiz patlayıcı madde bulundurmakla suçlandı, tutuklandı.

Örgüt ve suikast suçlamalarından beraat eden Eren, diğer suçlamalardan aleyhindeki delillerin sahteliği kanıtlanmış olmasına rağmen ceza aldı. Eren hakkında iddianame bile düzenlenmeden YAŞ kararıyla ordu ile ilişiği kesildi.

FETÖ’den atıldılar

Kumpas davalarında ilk hapsedilen subay olan Eren, üç kez tutuklanıp bırakıldı. Toplam dört sene cezaevinde kaldı. Eren aleyhinde karar veren savcı ve hâkimler FETÖ bağlantıları nedeniyle meslekten atıldı. Eren, 15 Temmuz darbe girişiminden bir ay sonra, 17 Ağustos 2016 tarihinde infazı durdurularak serbest bırakıldı.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi 20 Aralık 2016 tarihinde Eren’in yeniden yargılanmasına karar verdi. Ancak buna rağmen üç yıldır duruşma günü vermedi. Buna ek olarak mahkemeler arasındaki yetki karmaşası da bitmedi. Askeri mahkemeden aldığı ceza için de verilen yargılamanın yenilenmesi kararı Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmişti. Bu mahkeme de yetkisiz olduğu gerekçesiyle yargılama yapmayı reddetti. Adalet Bakanlığı’na “kanun yararına bozma” istemiyle gönderilen dosyaya bakanlıktan da bir türlü yanıt gelmedi. 13 yıldır adalet arayan Eren’in duruşması yarın. Bakanlıktan beklenen yanıtın gelmesi durumunda Murat Eren yeniden yargılamada ilk kez mahkeme önüne çıkarak savunma yapacak. Yanıtın gelmemesi 13 yıllık adalet arayışını daha da uzatacak.

TSK’ya dönmek istiyor

Türkiye, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ordudaki pilot açığını konuşurken pilotları eğiten Murat Eren görevine dönmek istiyor. Eren, cezaevinden çıktığı gün şunları söylemişti:

“Vatansever, Atatürkçü ve devletçi bireyler olarak yetiştirildik. Tabii ki vatan bize ‘gel şu görevi yap’ derse kabul ederim. Ben uçuş hocasıyım aynı zamanda. Uzun süre ara verdim ama inanıyorum ki çok pilotları yetiştirebilecek yetim hâlâ devam ediyordur. Gönlüm ister bir an önce uçuşa dönmeyi. Kırgın değilim, devlete küsülmez. İçimde o üniforma aşkı hiç sönmedi benim. Ben hep subay kimliğimi taşıdım, Atatürk’ün askeriyim.”