Müsilajla ilgili eylem planı

Müsilajla ilgili eylem planı

Adalet ve Kalkınma Partisi Sözcüsü Ömer Çelik, Merkez Yürütme Kurulu(MYK) toplantısının ardından gündeme dair açıklamalarda bulunuyor.

Adalet ve Kalkınma Partisi Sözcüsü Ömer Çelik, Merkez Yürütme Kurulu(MYK) toplantısının ardından gündeme dair açıklamalarda bulunuyor.

Çelik'in açıklamalarından satır başları şöyle:

Hepimiz bu konu ile yakından ilgiliyiz. Son derece tedirgin edici bir tablo. Burada ortaya çıkan Çevre ve Şehircilik Bakanımızın açıkladığı eylem planı her açıdan kuvvetli bir biçimde takip edilecek, gerekleri kuvvetli bir biçimde yerine getirilecek. Sayın Cumhurbaşkanımız konuyu bizzat takip ettiğini, Çevre ve Şehircilik Bakanımıza talimatlar verdiğini ifade etti.

Bu deniz salyası sorununun kaderimiz olan tabiatı bütün tehlikelerden korumak ve kurtarmak için çok ciddi bir uyarı olarak ele alınması gerekli olan bir plan olarak değerlendiriyoruz. İleri biyolojik arıtma tesisi yapmanın ne kadar değerli olduğu, yapmamakla övünmenin, bunlarla ilgili temel atmlakin töreni düzenlemenin ne kadar yanlış olduğu ortaya çıktı. Marmara Denizi'nde 91 noktada denetimlerini devam ettiriyor. Acil eylem planı devreye girmiştir. 3 senelik plan çevresinde tamamlanacaktır.

İnsan eli ile kirlenme konusunda en kuvvetli mücadeleyi vermemiz gerektiğini bir kez daha ifade ediyorum. Arkadaşlarımız Meclis'te de konunun takibini yapacaklar. Önergeler verilecek, bu kapsamda bütün partilerin katılımı ile takibi gerçekleştirilecektir. Partimiz bu konunun yakın takipçisi olmayı sürdürecektir.

Çevre konusu 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nde yoğun şekilde işlendi. Cumhurbaşkanımızın o gün ortaya koyduğu çerçeve bundan sonrasında hükümet ve kabinemiz için bir talimattır. Sayın Cumhurbaşkanımız 10 ayrı millet bahçesinin açılışını gerçekleştirdi. Şehirlerimizi daha yaşanılabilir hale getirilecek bu projeyi çok yakın bir biçimde takip etmekteyiz.

Atık arıtma tesislerinin ve temiz su ile ilgili faaliyetlerin partimiz ve siyasetimiz açısından öncelikli gündem maddelerinden biri olduğunu belirtmek isterim.

Alanya, Antalya, Kocaeli körfezde, İstanbul Tuzla, Ankara Kızılcahamam, Gaziantep Şehit Kamil ilçelerimizde atık getirme merkezlerimiz hayata geçmiş oldu. Şehirlerimiz için çevre duyarlığını gösteren önemli bir altyapı ortaya çıkmış oldu. 46 ilimizde 10 000 000 metreküp alana sahip 80 millet bahçesi şu an için yapım aşamasındadır. Bütün bunların yapılabilmesi için birtakım yan faktörlerin devreye girmesi gerekmektedir.

Doğalgazın yaygınlaştırılmasını çevrenin korunmasına büyük etkisi vardır. Geniş kapsamlı ağaçlandırma sürdürülüyor. Bunlar gerek Çevre Şehircilik Bakanlığımızın partimize yaptığı sunumlar gerekse MYK ve MKYK'ya üye arkadaşlarımızın kendi bölgelerinden getirdikleri duyarlıklar bakımından güçlü bir şekilde takip ediliyor.

 

 

Müsilajla ilgili eylem planı

GENEL