Mustafa Karaalioğlu: İktidar veya muhalefet ne derse desin; fiyat etiketlerinin anlattığından daha güçlü mesaj veremez

Mustafa  Karaalioğlu: İktidar veya muhalefet ne derse desin; fiyat etiketlerinin anlattığından daha güçlü mesaj veremez

''Hükümetin veya düzenleyici kurumların açıkladığı zamlarla, piyasanın kendi gerçekleriyle yaptığı zamları ise takip edebilmek dahi imkansız hale gelmiştir"

Karaalioğlu, yaşanan hayat pahalılığına değinerek "İktidar veya muhalefet ne derse desin, ne anlatırsa anlatsın fiyat etiketlerinin anlattığından daha güçlü mesaj verme imkanına sahip değildir. Teselli edilemezliği bundandır. İyi dilek ve temenniler işe yaramaz haldedir." diye yazdı.

Hükümetin enflasyonla mücadelede bir politikasının olmadığını belirten Karaalioğlu "Başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere hükümet sözcülerinin hayat pahalılığı gerçeğini kabul eden lakin peşinden 'O kadar da değil' anlamına gelen cümleleri ortadaki büyük problemin kavranamadığını gösteriyor. Bu da hükümetin enflasyonla mücadele hattında yetersiz kaldığı duygusunu biraz daha artırıyor.

Gelirle gider arasındaki uçurumun büyümekle olduğu, hiçbir şeyden anlaşılamıyorsa asgari ücret artışının birkaç ayda işe yaramaz hale dönmesinden bellidir. Asgari ücretin ortalama ücret haline gelmiş olması da cabası... Hükümetin veya düzenleyici kurumların açıkladığı zamlarla, piyasanın kendi gerçekleriyle yaptığı zamları ise takip edebilmek dahi imkansız hale gelmiştir." dedi.

Karaalioğlu, enflasyonla mücadele için denenmiş ve sonuç alınmış pek çok yöntem olduğunu vurgulayarak "Hükümet ne yapar bilemiyoruz lakin şu anda yapmakta olduğunun faydası olmadığını ve bunları acilen terk etmesi gerektiği aşikardır." diye ifade etti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Ekonomi