Musul’da tarih yeniden yazılıyor

Musul’da tarih yeniden yazılıyor

Zeynep Pekin/ Haber AnalizIrak’ın en büyük ikinci kenti Musul’un batı yakasında, IŞİD’e karşı verilen mücadelenin şiddetlenmesi beraberinde bir çok önemli zafer getirdi. Irak devlet güçlerinin Musul’da içinde valilik...

Zeynep Pekin/ Haber Analiz

Irak’ın en büyük ikinci kenti Musul’un batı yakasında, IŞİD’e karşı verilen mücadelenin şiddetlenmesi beraberinde bir çok önemli zafer getirdi. Irak devlet güçlerinin Musul’da içinde valilik binası, müze gibi resmi kurumların bulunduğu bir çok kompleksi kurtardı. Ardından taaruza geçen IŞİD, Irak ordusunun direnişini kıramadı, büyük kayıplar verdi. IŞİD’e ait bir adet zırhlı araç Irak ordusu tarafından ele geçirildi. Operasyon hakkında bilgi veren Tümgeneral Ali Kadim el Lami, aracın imha edildiğini ve bölgenin IŞİD militanlarından temizlediğini açıkladı.

BAĞDADİ KAÇTI

Irak güçlerinin sıradaki hedefi İslam Devleti lideri Ebubekir El-Bağdadi’nin Haziran 2014’de halifeliğini ilan ettiği El Nuri camii. Örgütün iletişim kanallarını izleyen ABD ve Irak’lı yetkililer önceki gün Reuters’a açıklamalarda bulundular. Musul’da çatışmaların yoğunlaşması üzerine Bağdadi’nin şehri terk ettiğini ve çöldeki IŞİD sempatizanı köylerde sivillerin arasında saklanmaya gitmiş olabileceğini dile getirdiler. Bağdadi, 1 Kasım’da ordu Musul’a girdiği zaman militanlarına “ölene kadar savaşın'' emrini vermişti.

IŞİD’den geriye kalan Musul müzesindeki zayiat ise oldukça fazla.

musul1-001.jpg

Antik bir Asur kenti olan Nimrud’dan kalma büyük heykellerin tamamı paramparça edilmiş halde. Taşınabilir eserlerin ise satılmak üzere ülke dışına çıkarıldığı tahmin ediliyor.

musul2.jpg

Musul müzesinin eski müdürlerinden arkeolog Leyla Salih parçalanan eserleri “paha biçilemez'' ve “çok iyi durumdalardı'' şeklinde tanımladı.

musul3.jpg

Federal Polis Onbaşı Abbas Muhammed ise “IŞİD, Irak’a tarihi mirasımızı yok etmek için geldi, çünkü onların kendi tarihleri yok.'' açıklamasında bulundu.

Öte yandan 2014 yılının temmuz ayında IŞİD tarafından yıkılan Nebi Yunus türbesi de geri alınan yerler arasında. Kurtarılan türbenin altında IŞİD militanlarınca kazılmış ve ucu 2600 yıllık bir Asur sarayına giden tüneller fark edildi. Özensizce kazılan tünellerin içinde ilk keşif çalışmasını yapan arkeologlar bir kaç hafta içinde yıkılabileceklerinden endişe duyuyorlar.

IŞİD IRAK’TAKİ TOPRAKLARININ YÜZDE 63’ÜNÜ KAYBETTİ

Musul, IŞİD'in elinde bulunan en büyük kent. Terör örgütü, şu anda Musul'un yanı sıra Rakka'da da kuşatma altında tutuluyor. Örgütün batıdaki en büyük merkezi El Bab ise, Fırat Kalkanı Harekâtı'yla 23 Şubat tarihinde IŞİD militanlarından temizlendi.

IŞİD, geçen yıl elindeki toprakların dörtte birini kaybetti. 2014'ten bu yana Irak'ta kaybettiği alan ise yüzde 63. Irak'ta Felluce, ve Libya’da Sirte gibi kentlerden temizlenen kanlı örgüt, Musul'u da kaybetmesi halinde yalnızca Rakka'ya sıkışacak. 

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya