Müzik yasağı AK Parti’yi karıştırdı

Erdoğan’ın kusura bakmasınlar. Gece, kimsenin kimseyi rahatsız etmeye hakkı yoktur” sözleri müzisyenlerin ve kamuoyunun tepkisini çekti. BBC Türkçe’nin iddiasına göre, açıkllakin AKP’ içinde de karışıklık yarattı.

AK Partili Erdoğan’ın bu açıklamasının, “salgın sürecine yönelik” olduğunu savunanlar olsa da, bazı parti yöneticileri, “Bu pandemi meselesi değil, çağdaş medeniyet anlayışının gereği” diyerek, bu alanda yeni düzenlemenin gündeme gelebileceğini ifade ediyorlar.

AK Partili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Müzik kısıtlamasını 24.00’e çekiyoruz” açıklamasına sektör temsilcilerinden tepki gelirken, uygulamanın salgın süreciyle sınırlı olup olmayacağı, hangi müzik etkinliklerini kapsayacağı, müzikli eğlence yerleri, oteller, turistik bölgelerde de uygulanıp uygulanmayacağı konularında soru işaretleri oluştu.

Kamuoyundan gelen tepkiler üzerine açıkllakin yapan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ise Erdoğan’ın açıklaması üzerinden manipülasyon yapılmak istendiğini belirtirken, söz konusu açıklamanın “yeni normalleşme” adımları çerçevesinde olduğunu savundu:

“Bu adımlardan biri de salgın tedbirleri nedeniyle faaliyetlerine ara veren müzikli eğlence mekanlarının 1 Temmuz itibarıyla belirlenecek kurallar çerçevesinde açılması ve saat 24.00’a kadar hizmet verebilmeleri olmuştur. Ancak ne yazık ki yeni normalleşme uygulamalarına milletimizle birlikte sevinmek yerine ideolojik bir çarpıtmayla ‘müziğin engellendiği’ şeklinde tezvirat ve manipülasyona sarılanlar olmuştur.”

Altun aynı açıklamasında müzikli eğlence mekanlarının gece çalışma saatlerinin tüm dünyada “normal zamanlarda bile belirli bir zaman dilimine göre düzenlendiğini” belirterek, “Sayın Cumhurbaşkanımız, dünyada da benzer örnekleri olan bu uygulamaya ilişkin genel bir kaideyi işaret etmiştir” görüşünü dile getirdi.

“YASAK GENELGEYE KONULACAK”

BBC Türkçe’den Ayşe Sayın’ın haberine göre, Adalet ve Kalkınma Partisi kaynakları, 1 Temmuz’dan itibaren koronavirüs salgınına dönük sokağa çıkma yasağı dahil birçok kısıtlamanın kaldırılmakla birlikte bazı sınırlamalarında süreceğine dikkat çekiyorlar.

Maske, sosyal mesafe kurallarının yanı sıra, müzikli mekanlara yönelik sınırlamanın da bu kapsamda olacağını, İçişleri Bakanlığı’nın 1 Temmuz’dan önce yayımlayacağı genelgede bunun yer alacağını ifade ediyorlar.

Asıl merak edilen ise bu sınırlamanın, pandemi süreciyle sınırlı kalıp kalmayacağı ve bu alanda kalıcı bir düzenlemeye gidilip gidilmeyeceği.

Adalet ve Kalkınma Partisi İÇİNDE FARKLI DEĞERLENDİRMELER VAR

Adalet ve Kalkınma Partisi kulislerinde ağırlıklı görüş Erdoğan’ın bu açıklamasının, “pandemi süreciyle” ilgili olduğu yönünde. Bu konuda “yaşam tarzına müdahale” anlamına gelecek bir düzenleme yapılmayacağı, özellikle turistik bölgelerde böyle bir yasağın uygulanamayacağı ifade ediliyor.

Erdoğan’ın açıklamasının daha çok, pandemi önlemleri kapsamında kapalı kalan müzik ve eğlence sektörünün bir süredir sınırlamaların esnetilmesi yönündeki taleplerine yanıt vermeye yönelik olduğu belirtiliyor.

Sektör temsilcilerinin konserlere belli koşullarda izin verilmesi, aşıda öncelik ve müzikli eğlence mekanlarının saat 24.00’e kadar açık kalması taleplerini ilgili bakanlıklara da ilettikleri belirtilerek, aşı taleplerinin karşılandığı, son kabine toplantısında da 1 Temmuz itibariyle eğlence mekanlarının, saat sınırlaması koşuluyla açılacağının anlaşıldığı ifade ediliyor.

Bu görüşü savunanlar “Cumhurbaşkanı o nedenle ‘müzik sınırlamasını 24.00’e çekiyoruz’ dedi. Zaten konuşmasının sonunda, ‘bütün düzenlemelerle ilgili detaylar genelgede yer alacak’ dedi. Genelgeyle genel bir kuralın düzenlenmesi söz konusu olmaz” görüşü dile getiriliyor.

“YENİDEN DÜZENLEMEK GEREKEBİLİR”

AKP’li bazı parti yöneticileri ise tam aksini savunuyor ve “Bu pandemi meselesi değil, çağdaş medeniyet anlayışının bir gereği. Bir müzik aletini çalıyor olmak, şarkı söylüyor olmak modernliğin gereğidir lakin herkesin uyuduğu saatlerde sokakta müzik çalınması da modern toplumlarda olan bir şey değil” yorumunu yapıyor.

Belli saatlerden sonra müzik çalınması ile ilgili bazı uygulamalar bulunduğunu, ancak bunların çoğu zaman yetersiz kaldığını belirten bir parti yöneticisi, yeni düzenlemenin gündeme gelebileceğini ifade etti:

“Devlet vatandaşın barışını huzurunu korumak için önlemini alır. Cumhurbaşkanımız da bir cümle olarak ifade etti. Belli kurallar içinde ruhsatları düzenlemek gerekebilir. Bir taraftan belediyeleri ilgilendiren yönü olacaktır, bir yanı Çevre ve Şehircilik bakanlığı gibi ilgili bakanlıkları ilgilendiren yanlar olacaktır. Bu düzenlemelerin bir kısmı genelgeyle olur, bir kısmı için de yasal düzenleme gerekebilir.”

Adalet ve Kalkınma Partisi kaynakları böyle bir düzenleme yapılması halinde, açık kapalı alan, turistik bölge, konser etkinliklerine göre saat sınırlamasının kriterlerinin belirlenebileceğini söyleniyor.