Ömer Çelik'ten Albayrak açıklaması: Devlet krizi yok, açıklama yapmam doğru değil

Ömer Çelik'ten Albayrak açıklaması: Devlet krizi yok, açıklama yapmam doğru değil

AKP MYK toplantısı sona erdi. Ömer Çelik, toplantı sonrasında açıklamalarda bulunuyor.

 

 

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, AKP MYK toplantısının ardından açıklamalarda bulunuyor.

Çelik'in açıklamalarının satır başları şöyle:

''İZMİR'DEKİ GELİŞMELERİ TAKİP EDİYORUZ''

"İzmir depremiyle ilgili gündemi yakın bir şekilde takip ediyoruz. Türkiye de bu büyük acının yaralarını sarmaya devam ediyor. 115 vatandaşımız hayatını kaybetti, devlet bütün imkanlarıyla birlikte hep beraber yaraları sarmaya devam ediyor. Hane başına yıkılan binalarda eşyasını kaybedenler için 30 bin liralık eşya yardımı yapılması kararlaştırıldı. Yıkılması gereken hasarlı evler var, bunlarla ilgili ev sahiplerine 13 bin, kirada olanlara 5 bin lira yardım yapıldı.

''HAFTA İÇERİSİNDE EN BÜYÜK SEVİNCİMİZ ŞUŞA'NIN KURTARILMASIDIR''

"MYK gündeminde Teşkilat Başkanlığı'nın sunumu vardı. Mali ve İdari işler başkanlığımızın sunumu vardı. İç ve dış konularla ilgili gündemdeki maddeler var. TBMM Grubundaki çalışmalar değerlendirildi. En son Cumhurbaşkanımız hafta sonu Kahramanmaraş ve Kocaeli Kongreler'ine katıldı. Bu hafta içerisinde en büyük sevincimiz Şuşa'nın işgaLden kurtarılmasıdır. Şimdiye kadar 4 kent merkezi, 3 kasaba işgalden kurtarılmıştır. Bu bölgeler Azerbaycan toprağıdır. Ermenistan bunları hukuka aykırı biçimde işgal etmişti. Şimdi Azerbaycan'ın toprakları Ermenistan işgalinden tek tek kurtarılıyor.

''BİR TIKANMA SÖZ KONUSU DEĞİL''

(Albayrak'ın istifası hakkında)Görevden alma, istifayı kabul etme Cumhurbaşkanlığı kararındadır. Benim bu konu hakkında açıklama yapmam doğru değil.Sayın Cumhurbaşkanımız kendi takdirlerinde olan bu konuyu uygun gördüğü şekilde kamuoyuyla paylaşacaktır. Tabi ki bir devlet krizinden bahsedecek şekilde bir tıkanma, aksama söz konusu değildir. 

''CUMHURBAŞKANININ TAKDİRİNDEDİR''

Türkiye'nin yönetilmesinden, Türkiye'nin dışındaki hak ve menfaatlerin korunmasına kadar en güçlü kapasiteyle yoluna devam etmektedir. Bu pazar günü Cumhurbaşkanımız Kapalı Maraş bölgesini ziyaret edecekler, Sayın Bahçeli'yi de davet ettiler. Bu konuda alınan mesafelerden bahsettim. Cumhurbaşkanlığı Kabinesi kendi konularına hakimdir. Cümlelerimin içinde var, göreve getirme, görevden alma, istifayı kabul edip etmem Cumhurbaşkanının takdirindedir. Sayın Cumhurbaşkanımız uygun gördüğü takdirde kamuoyuyla paylaşacaktır.

''RESMİ SONUÇLAR AÇIKLANINCA TEBRİK EDECEĞİZ''

Biz seçim konuşmalarının resmen belli olmasını bekliyoruz. Önemli olan Amerikan halkının ve demokrasisinin verdiği karardır. Adayların ikisini de yakından tanıyor Türkiye. Gayri resmi olarak kazandığı ilan dilen Biden'la da Obama döneminde yakın çalışma imkanı vardır. Türkiye'nin kim kazanırsa kazansın hazırlığı vardır. Bütün dünyada bu seçim meseleleri giderek dah çok tartışma sebebi oluyor. Bu demokrasilerin geleceği açısından kaygı verici. Seçim sonuçlarının sisteme yansıması konusunda daha çok kafa yormak gerekiyor. Türkiye, gayri resmi sonuçlardan sonra resmi sonuç açıklanınca kazananı tebrik edecektir. Başkan seçilen işiyi ve yönetimiyle de uygun politik araçlarla beraber çalışacaktır."

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika