Nagehan Alçı: Artık ulusalcılar AK Parti, liberaller CHP diyor

Nagehan Alçı: Artık ulusalcılar AK Parti, liberaller CHP diyor

''Sonbaharda bir seçim olma olasılığını kuvvetli görüyorum''

HaberTürk gazetesi yazarı Nagehan Alçı, "Son dönemde erken seçim ihtimaline yönelik yorumlar artıyor. Ben de sonbaharda bir seçim olma olasılığını kuvvetli görüyorum." değerlendirmesini yaptı. Metropoll Araştırma'nın verilerine değinen Alçı, "Artık ulusalcılar AK Parti, liberaller CHP diyor" yorumunu yaptı. 

Alçı yazısında, "Metropol araştırmanın mayıs ayı sonuçlarını incelerken bir rakam çok dikkatimi çekti. Araştırma, seçmenlerin siyasi kimliklerine göre parti tercihlerine bakmış. Kendini ’ulusalcı’ olarak tanımlayan seçmenin en çok tercih ettiği parti açık ara hangisi biliyor musunuz?Hayır, CHP değil. Ulusalcıların en çok tercih ettiği parti AK Parti olarak görülüyor. Bu grubun yüzde 36,4’ü AK Parti’ye oy vereceğini söylüyor. CHP’ye oy vereceğini söyleyenlerin oranı ise sadece yüzde 10,1!" ifadesini kullandı. 

Alçı şunları kaydetti:

"Gelelim cumhurbaşkanlığı adaylık tartışmasına… Ben Kemal Kılıçdaroğlu’nun aday olma ihtimalinin neredeyse kesinleştiği kanaatindeyim lakin araştırmalar Erdoğan’ın karşısında en güçlü isim olarak genellikle Mansur Yavaş’ı gösteriyor. Özer Bey de diğer isimlere göre Yavaş’ın daha çok destek gördüğünü teyit ediyor ancak bunun sebebini Yavaş’ın konuşmamasına bağlıyor. Konuşmaya başlarsa Kürt seçmenin oylarını kaybedebilir. Son dönemde erken seçim ihtimaline yönelik yorumlar artıyor. Ben de sonbaharda bir seçim olma olasılığını kuvvetli görüyorum. Böyle bir ortamda muhalefet ısrarla adayı seçim takvimi açıklandıktan sonra ilan edeceğini söylüyor. Bu doğru bir taktik mi?

Özer Sencar’a göre yanlış zira erken seçime gidilirse muhalefet adayı kendini anlatmak için yeterli zaman bulamayacak. Kaldı ki iktidar cephesi yıpratma taktiğini zaten ismi geçenlere uyguluyor diyor Metropol Araştırmanın Başkanı.

Son söz: Seçmen kitlesinin yüzde 20-25’i kararsızlarda duruyor. Öte yandan CHP ile AK Parti arasında hala yaklaşık 10 puan fark var. AK Parti rakibi CHP’nin 10 puan önünde görünüyor. HDP kemikleşmiş şekilde yüzde 12-13 bandında. CHP olduğu yerde sayıyor, İYİ Parti’de dalgalanmalar olsa da yüzde 15’in üzerinde bir yere oturmuş görünüyor. DEVA ve Gelecek’te herhangi bir rüzgar görünmüyor. Bence çok ilginç olan ekonominin bu kadar sıkıntılı olduğu bir noktada yeni bir arayışın gözle görünür şekilde yükselmemesi. Muhalefet söylem üstünlüğünü elde etmiş görünse de güven verici bir çıkış yapmayı başarmış değil. Temmuzda art arda açıklanacak ücret zamları ve Suriye ya da Yunanistan üzerinden esme ihtimali olan kuvvetli bir milliyetçi hava işleri bir anda iktidar lehine değiştirebilir. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu hava üzerinden seçime gidebilir."