Nagehan Alçı: Yeni sistemde Cumhurbaşkanı tam yetkisiz ve tam güçsüz olmalı

Nagehan Alçı: Yeni sistemde Cumhurbaşkanı tam yetkisiz ve tam güçsüz olmalı

Nagehan Alçı, yeni sistemde cumhurbaşkanının tam yetkisiz ve tam güçsüz olması gerektiğini ifade ederek "İç politikanın p’si bile Çankaya’ya girmemeli" dedi. Alçı’nın Çankaya ifadesini kullanması da dikkat çekti.

Habertürk yazarı Nagehan Alçı, Afganistan örneğinden çıkardığı dersleri paylaşan bir yazı kaleme aldı. Alçı, yeni sistemde cumhurbaşkanının tam yetkisiz ve tam güçsüz olması gerektiğini ifade ederek "İç politikanın p’si bile Çankaya’ya girmemeli" dedi. Alçı’nın Çankaya ifadesini kullanması da dikkat çekti.

İYİ Parti Lideri Meral Akşener’in de "Cumhurbaşkanı adayı değil, Başbakanlığa adayım" sözlerine dikkat çeken Nagehan Alçı, şu ifadeleri kullandı: 

Muhalefetin istediği ve iktidar medyasında da nabız yokladığı gibi Başbakanlık modeline geçilecekse şimdiden hazırlıklar başlamalı. Tam yetkisiz ve tamamen sembolik Cumhurbaşkanlığı makamı anayasal olarak planlanmalı. Eski parlamentarizmden farklı olarak Cumhurbaşkanı kesinlikle tam yetkisiz ve tam güçsüz olmalı. Cumhurbaşkanlığı devletin ve milletin birliğini temsil etmeli ve yeniden Çankaya’ya taşınmalı. Yeni sistemde Cumhurbaşkanı adeta Norveç Kralı gibi sembolik ve siyaset-üstü olmalı. İç politikanın p’si bile Çankaya’ya girmemeli.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika