Nagehan Alçı’ya hapis şoku

Nagehan Alçı’ya hapis şoku

AKP'ye yakınlığıyla bilinen Habertürk yazarı Nagehan Alçı'nın, hakim Hakkı Yalçınkaya’ya hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı dava başladı. Nagehan Alçı’nın “alenen hakaret” suçundan 2 yıl 4 aya kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

Nagehan Alçı, 15 Haziran 2018’de yayınlanan ‘O utanç verici karara Adalet Bakanı’nın tepkisi’ başlıklı yazısında, İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Hakkı Yalçınkaya’yı “Maalesef bugün hâlâ Birey haklarını önemsemeyen hâkim-savcı zihniyeti yer yer hükümranlığını sürdürüyor” diyerek eleştirmiş ve “Hrant Dink ve oğlu Arat Dink’i sadece Ermeni oldukları için mahkûm eden ve Hrant Dink’i ölüme götüren o malum kararı veren hâkim Hakkı Yalçınkaya, Asliye Ceza Hâkimi olarak görev yapıyor” ifadelerini kullanmıştı.

İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Hakkı Yalçınkaya, yazı yayınlandıktan 2 yıl sonra, kendisine hakaret ettiği iddiasıyla gazeteci Nagehan Alçı’dan şikayetçi oldu. Yalçınkaya, yazının ‘hakaret ve iftira içerikli’ olduğunu öne sürerek, ‘kendisinin terör örgütlerine hedef gösterildiğini’ savundu. Şikâyet üzerine başlatılan soruşturma sonunda Nagehan Alçı’nın “alenen hakaret” suçundan 2 yıl 4 aya kadar hapisle cezalandırılması talebiyle dava açıldı.

GENEL