NASA 2022'de yeni güneş yelkeni teknolojisini test edecek

NASA 2022'de yeni güneş yelkeni teknolojisini test edecek

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) daha önce bilimkurgu filmlerinde görülen güneş yelkeni teknolojisini gelecek yıl test edecek.

Güneş yelkeni nedir, ne işe yarar?

Bilimkurgu filmlerinde gördüğümüz ve gerçeğe dönüşmekte olan bir teknoloji de güneş yelkenidir.

Bu teknoloji Dünya'daki yelkenli gemilerle benzer bir mantığa sahiptir. Yelkenli gemiler, rüzgârın yelkeni doldurmasıyla elde edilen itiş gücü sayesinde harekete geçerler.

Güneş yelkenlileri ise Güneş ışığını, benzer şekilde kullanarak uzay gemilerinin hareket etmesini sağlayabilecek bir teknoloji. Bu teknoloji sayesinde uzay yolculukları epey hızlanacak ve insanlığı Güneş Sistemimizin uzak köşelerine ve yakın yıldızlara taşıyabilecek.

2022'de yeni bir sürüm denenecek

Aslında bu yeni bir teknoloji değil, ilk örnekleri daha önce uzayda denendi. NASA şu an bu teknolojinin daha gelişmiş bir sürümü üzerinde çalışıyor. Kurumdan yapılan açıklamaya göre 2022'nin ortalarında bir test gerçekleştirilecek.

ACS3 güneş yelkenlisi gelecekteki görevlerde fırlatma maliyetlerinden tasarruf edebilecek hafif ve dayanıklı bir malzeme olarak gösterilen "kompozit bom" kullanıyor.

Tamamen konuşlandırılmış kare yelken dört bom ile desteklenecek ve kenar başına yaklaşık 9 metre açılacak.

Daha büyük güneş yelkenleri de mümkün

ASC3 güneş yelkeni biraz küçük olsa da NASA, malzemenin, kabaca bir basketbol sahası büyüklüğünde veya 500 metrekare büyüklüğünde yelkenleri de destekleyebileceğini söyledi. Bu nedenle kompozit bom teknolojisi misyonun odak noktası olacak.

 

Kaynak:Space.com

Önceki ve Sonraki Haberler
Teknoloji